پیش‌بینی تمهیدات لازم برای نجات جان مادران باردار در فصول سرد سال در ماکو

پیش‌بینی تمهیدات لازم برای نجات جان مادران باردار در فصول سرد سال در ماکو

۱۳۹۵/۰۸/۰۴ 0 By admin

پیش‌بینی تمهیدات لازم برای نجات جان مادران باردار در فصول سرد سال در ماکو
بارداری

مسئول گسترش و جانشین مدیر شبکه بهداشت و درمان ماکو گفت: شاخص مرگ مادران باردار از جمله مهم‌ترین شاخص‌های عدالت در سلامت است.

به گزارش آوای آزاد آذربایجان، جبرئیل زاده در کمیته پیشگیری از به مخاطره افتادن سلامت مادران و نوزادان در فصول سرد که با حضورمسئولان شهرستانی برگزار شد با اشاره به اهداف کمیته گفت: شاخص مرگ مادران باردار از جمله مهم‌ترین شاخص‌های عدالت در سلامت است که جهت حفظ و ارتقای این شاخص به بهترین وضع مطلوب ، می بایست از همه فرصتها و پتانسیلهای موجود بهره برداری نمود.54654

جبرئیل زاده گفت: ارتقای این شاخص‌ها تنها توسط شبکه بهداشت و درمان میسر نیست و در واقع نجات جان انسان است که مستلزم مشارکت و همکاری آحاد جامعه و همه ادارات، سازمان‌ها و ارگان‌های ذیربط است.

وی افزود: با توجه به نزدیک شدن به بارش‌های زمستانی و احتمال مسدود شدن راه‌های مواصلاتی روستایی و با توجه به آماده کردن برخی تمهیدات لازم از جمله حامله سرا از سوی شبکه، لازم است هماهنگی و همکاری‌های بین بخشی و مردم روستا و دهیارها انجام شود تا بتوان در مواقع ضروری و شرایط بحران، مادر باردار را به مراکز درمانی انتقال داد و یا به اقامت در حامله سرا معرفی کرد.

گلناز صمدی کارشناس مسئول بهداشت خانواده گفت: جهت پیشگیری از حوادث و سوانح مادران باردار در فصول سرد ، اسامی مادران باردار به تفکیک منطقه با درجه اولویت به اداره راه، بخشداری‌ها و هلال احمر جهت کمک به موقع ارسال خواهد شد و شماره تلفن‌های خانه بهداشت ، مرکز بهداشتی و درمانی روستایی به مادران باردار اعلام شده و همچنین شماره تلفن‌های ضروری مادران باردار مناطق صعب‌العبور جهت بررسی و پیگیری‌های لازم تهیه شده است.

صمدی افزود :همچنین به منظور نظارت بر نحوه مراقبت‌ها و انتقال زنان باردار از محل سکونت تا مراکز درمانی تیمی به عنوان تیم سلامت مادران تشکیل می‌شود

/ایسنا