منطقه آزاد ماکو با افزایش مبادلات تجاری ایران و ترکیه شکوفا می شود

دبیر شورای عالی مناطق آزاد کشور و مشاور ارشد رئیس جمهوری با اشاره به هدفگذاری ایران و ترکیه برای افزایش مبادلات تجارت ۲ کشور تا سقف ۳۰ میلیارد دلار گفت: منطقه آزاد ماکو در سایه افزایش حجم تجاری ایران و ترکیه شکوفا می شود.

 به آوای آزاد آذربایجان،  اکبر ترکان در آئین کلنگ زنی بازارچه مرزی بازرگان با بیان اینکه منطقه آزاد ماکو پیشانی ارتباطات کشور با اروپاست، اضافه کرد: باید بتوانیم ظرفیت های تبادل را در این منطقه توسعه دهیم.08

وی همچنین راه اندازی بازارچه مرزی بازرگان از سوی بخش خصوصی در یک کیلومتری مرز ترکیه و مجاورت مرزهای جمهوری نخجوان را گامی مهم در راستای توسعه شهر بازرگان عنوان کرد و گفت: این طرح می تواند نیازهای فرامنطقه ای و فرامرزی منطقه آزاد ماکو را مرتفع کند.
به گفته وی منطقه آزاد ماکو به لحاظ گردشگری نیز ظرفیت های بی نظیری دارد که کمتر معرفی شده است و بازراچه های مرزی می تواند به رونق این بخش کمک کند.
وی ادامه داد: نوروز امسال با برقراری پروازهای روزانه در فرودگاه منطقه آزاد ماکو، ظرفیت های گردشگری این منطقه بیش از پیش معرفی می شود.
به گزارش ایرنا دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور در سفر یکروزه به منطقه آزاد ماکو از طرح های عمرانی، فرهنگی و اقتصادی این منطقه بازدید کرد.
در این سفر بزرگراه جدید الاحداث ماکو – بازرگان به نام آیت الله هاشمی رفسنجانی نامگذاری و تابلوی بزرگراه آیت الله هاشمی رفسنجانی نیز رونمایی شد.
منطقه آزاد ماکو به عنوان یکی از هفت منطقه آزاد کشور به لحاظ محدوده جغرافیایی بر شهرستان های ماکو، شوط، پلدشت و شهر مرزی بازرگان منطبق است؛ این منطقه در دولت تدبیر و امید به الگویی برای اقتصاد مقاومتی تبدیل شده است.
مساحت این منطقه حدود پنج هزار کیلومتر مربع بوده و به تنهایی بیش از ۷۵ درصد کل مساحت مناطق آزاد کشور را به خود اختصاص داده و دومین منطقه آزاد بزرگ دنیاست.
این منطقه در مجاورت ترکیه و جمهوری آذربایجان قرار دارد و طول مرزهای جمهوری اسلامی ایران در این منطقه با این کشورها به ترتیب ۱۳۰ و ۱۴۰کیلومتر است.
این سازمان در دولت تدبیر و امید در بخش های کشاورزی، صنعت و معدن، تجارت و بازرگانی، گردشگری، اجتماعی، آموزشی و زیربنایی شاهد دستاوردهای چشمگیری است که از آن جمله می توان به صدور ۷۸ فقره پروانه بهره برداری در بخش صنعت، هشت فقره پروانه اکتشاف معدن، صادرات ۲۴۴ میلیون دلاری/۹۲ تا شهریور ۹۵/، توسعه گردشگری و فعالیت های قرآنی و غیره اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − هفت =