حمایت دولت از تولید داخلی قاچاق کالا را کاهش داده است

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی و نماینده مردم ماکو، پلدشت، چالدران و شوط با اشاره به اینکه امسال میزان قاچاق کالا در سطح کشور نسبت به سال گذشته کاهش چشم گیری داشته است، گفت: حمایت مردم و مسئولان از تولید داخلی در دولت تدبیر و امید قاچاق کالا را کاهش داده است.
 به گزارش آوای آزاد آذربایجان، عین الله شریف پور، نماینده مردم ماکو، پلدشت، چالدران و شوط  با خودداری از اعلام آمار و ارقام مربوط به قاچاق کالا به تلاش های انجام شده برای مقابله با پدیده شوم قاچاق اشاره کرد و افزود: علاوه بر فعالیت های ارزشمند دولت در بخش اقتصاد مقاومتی، تدابیر اتخاذ شده در گمرک و نصب دستگاه های جدید و پیشرفته از عوامل بازدارنده قاچاق کالا به کشور بوده است.82406361-71364720

به گفته وی نیروهای مرزی و رابطان دستگاه های قضایی به عنوان عوامل بازدارنده و مبارزه با قاچاق کالا نیز توانسته اند در این مدت نمره خوبی بگیرند.
وی ادامه داد: طی سال های اخیر مردم و مسئولان در راستای تحقق رهنمودهای رهبری برای مبارزه با قاچاق کالا و عمل به آنها گام های اساسی برداشته و با حمایت از تولید داخلی به مقابله با پدیده شوم قاچاق پرداخته اند.
وی کاهش قاچاق را نشانه موفقیت دولت در گفتمان سازی اقتصاد مقاومتی در جامعه بیان کرد و افزود: اعتبار بخشیدن به تولید داخلی یکی از مولفه های اصلی اقتصاد مقاومتی و توصیه جدی رهبری است و دولت و ملت در سال های اخیر و به ویژه سال مزین به عنوان اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل به صورت یکپارچه در این مسیر حرکت کرده اند.
شریف پور اضافه کرد: مبارزه با قاچاق کالا نیازمند اراده ملی است و در این زمینه باید به محصولات داخلی ارزش داده شود اما تولیدکنندگان نیز در مقابل برای جلب نظر مردم باید کالاهای با کیفیت تولید کنند.
به گفته وی کالاهای داخلی نه تنها باید نیاز داخلی را تامین کند، بلکه باید قدرت رقابت در بازارهای جهانی را نیز داشته باشند تا صادرات کالا زمینه ارزآوری به کشور را فراهم کند.
وی در خصوص وضعیت مبارزه با قاچاق کالا در آذربایجان غربی نیز گفت: با توجه به تدابیر اتخاذ شده در مرزهای استان و تلاش نیروهای نظامی و انتظامی، قاچاق کالا در این استان سیر نزولی را طی می کند.
حجم کالاهای قاچاق ورودی به کشور در طول سال حدود ۱۶ تا ۲۰ میلیارد دلار برآورد شده است که طلا و جواهر با ۲٫۵ میلیارد دلار بیشترین سهم ارزشی را در اختیار دارد.
پس از طلا، محصولات نساجی شامل پارچه، پوشاک و پتو با ۲٫۳ میلیارد دلار در رتبه دوم و لوازم خانگی با ۲ میلیارد دلار در رتبه سوم کالاهای قاچاق قرار دارند.
ارزش قاچاق سالانه گوشی تلفن همراه به ایران ۱٫۸ میلیارد دلار، اقلام ممنوعه ۱٫۵ میلیارد دلار، لوازم آرایشی ۱٫۳ میلیارد دلار، رایانه و قطعات آن ۱٫۲ میلیارد دلار، لوازم یدکی خودرو ۹۵۰ میلیون دلار، سیگار ۹۲۸ میلیون دلار، چای ۲۷۳ میلیون دلار و اسباب بازی ۴۰ میلیون دلار است.

منبع ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 2 =