طرح مبارزه با “پدیکلوز” در منطقه آزاد ماکو اجرا می شود

مدیر غذا و داروی سازمان منطقه آزاد ماکو در نشست کمیته تخصصی سلامت، غذا و داروی سازمان گفت: طرح جامع پیشگیری و مقابله با شیوع پدیکلوز (شپش) در سطح منطقه اجرا می شود.

به گزارش خبرماکو، در نشستی که با حضور مدیر و کارشناسان واحد غذا، دارو و سلا298109_881مت سازمان و روسای شبکه بهداشت و درمان و روسای بیمارستان شهرستان های ماکو، شوط و پلدشت برگزار شد، دکتر اسلام یادگاری افزود: پدیکلوز عمدتا در بین دانش آموزان رواج می یابد و این مشکل به ویژه در دختران به دلیل بلند بودن موهای آن‌ها شایع‌تر است.

وی مهم‌ترین رکن پیشگیری از این انگل را رعایت بهداشت فردی دانست و گفت: عامل شپش به محض ورود به سر شروع به تکثیر و تخم‌گذاری کرده و از این طریق جمعیت خود را افزایش می‌دهد.
دکتر یادگاری با اشاره به وضعیت نامناسب خانه های بهداشت روستایی در سطح منطقه تاکید کرد: تدوین تفاهم نامه مشترک بین سازمان و دانشگاه علوم پزشکی جهت تعمیرات خانه های بهداشت ضروری است.
وی همچنین مقابله با بیماری تب مالت در سطح منطقه را با اهمیت خواند و افزود: مبارزه و مایه کوبی علیه این بیماری در دام سبک و دام سنگین انجام می شود.
وی به برخورد جدی با مشکلات دفع غیر بهداشتی فاضلاب مجتمع های مسکونی و بازارچه مرزی در منطقه آزاد ماکو تاکید کرد و اظهار داشت:  رهاسازی فاضلاب به معابر عمومی، مشکلات بهداشتی پدید می آورد و بروز و شیوع انواع بیماری ها را در پی خواهد داشت.
در این کار گروه مذاکره جهت احداث و استقرار پایگاه اورژانس در فرودگاه منطقه آزاد ماکو مورد بررسی قرار گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 2 =