کد خبر: 23277

تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۰۷/۲۶ - ۸:۵۰

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی:

الحاق چالدران به منطقه آزاد ماکو در انتظار تصویب دولت است

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی گفت: هم اکنون موضوع الحاق چالدران به منطقه آزاد ماکو، هم در استان و هم در دبیرخانه مناطق آزاد به تصویب رسیده و امید است که دولت نیز آن را به تصویب برساند. به گزارش خبر ماکو، سیدهادی بهادری، با اشاره به موضوع الحاق چالدران به منطقه آزاد […]

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی گفت: هم اکنون موضوع الحاق چالدران به منطقه آزاد ماکو، هم در استان و هم در دبیرخانه مناطق آزاد به تصویب رسیده و امید است که دولت نیز آن را به تصویب برساند.
به گزارش خبر ماکو، سیدهادی بهادری، با اشاره به موضوع الحاق چالدران به منطقه آزاد ماکو اظهار داشت: با توجه به اینکه حوزه انتخابیه در شمال استان شامل، ماکو، چالدران، شوط و پلدشت بوده و با توجه به اینکه شهرستان چالدران در منطقه آزاد ماکو وجود ندارد، این مسئله سبب ایجاد مشکلاتی می‌شود.

وی تصریح کرد: در واقع نماینده ماکو، شوط، پلدشت و چالدران در مجلس شورای اسلامی دچار دوگانگی شده چون قوانین حاکم بر این سه شهرستان منطقه آزاد، با قوانین حاکم بر چالدران متفاوت است.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی افزود: بنابراین در این رابطه می‌توان یک انسجامی انجام داده تا چالدران نیز به منطقه آزاد ماکو الحاق و این موضوع یکپارچه شود و از سوی دیگر با توجه به اینکه متاسفانه شهرستان چالدران به لحاظ توسعه‌ای بسیار عقب مانده است، الحاق آن به منطقه آزاد سبب می‌شود که برخی مشکلات حل شده و رونقی در این شهرستان ایجاد شود.

وی با اشاره به اینکه شهرستان چالدران حالت مرزی دارد گفت: وجود مرز در مناطق آزاد، اولویت برای منطقه آزاد شدن بوده و شاید اگر قرار بود اولویت‌بندی بین چالدران و شوط می‎شد، شاید چالدران در اولویت قرار می‌گرفت، بنابراین هم اکنون شهرستان چالدران به لحاظ مرزی موقعیت مناسب و مطلوبی داشته و می‌توان در آنجا واحدهای تولیدی، صنعتی و تجاری ایجاد کرد تا مردم این شهرستان نیز از توسعه بهره‌مند شوند.

بهادری با ابراز اینکه از الحاق چالدران به منطقه آزاد ماکو در مجلس شورای اسلامی حمایت می‌کند اظهار داشت: خوشبختانه هم‌اکنون بیشتر مراحل مربوط به این موضوع هم در استان و هم در دبیرخانه مناطق آزاد به تصویب رسیده و امید است که دولت نیز آن را به تصویب برساند.

وی با بیان اینکه منطقه آزاد باید مکانی با محدوده خاص باشد اظهار داشت: در هر شهری باید یک محدوده مشخصی منطقه آزاد اعلام شده اما هم اکنون سیاست‌های دولت این است که ۵۰۰ هزار متر هکتار زمین در ماکو را به عنوان منطقه آزاد اعلام کرده است.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: البته برخی صحبت‌ها مبنی بر این است که بعضی نقاط کوهستانی را از محدوده منطقه آزاد ماکو خارج کنند، هر چند که در مساحت تغییری ایجاد نمی‌شود./ فارس

ارسال دیدگاه