کد خبر: 23140

تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۰۷/۱۵ - ۸:۲۳

پیشرفت ۷۰ درصدی سد کرم آباد پلدشت

مدیر دفتر طرح های توسعه منابع آب آذربایجان غربی گفت: سد مخزنی کرم آباد پلدشت ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد که از سال ۱۳۹۴ شروع شده و تا پایان سال جاری به بهره برداری می رسد. به گزارش خبر ماکو، حسین علی بیگی در حاشیه بازدید از سد کرم آباد پلدشت در گفت و گو […]

مدیر دفتر طرح های توسعه منابع آب آذربایجان غربی گفت: سد مخزنی کرم آباد پلدشت ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد که از سال ۱۳۹۴ شروع شده و تا پایان سال جاری به بهره برداری می رسد.

به گزارش خبر ماکو، حسین علی بیگی در حاشیه بازدید از سد کرم آباد پلدشت در گفت و گو با خبرنگاران افزود: تا کنون برای راه اندازی سد ۹۰۰ میلیارد ریال هزینه شده است.
وی ادامه داد: برای ادامه پروژه و بهره برداری از آن ۳۳۰ میلیارد ریال نیاز است تا بهره برداری کامل سد با هزینه یک هزار و ۲۳۰ میلیارد ریال صورت گیرد.
وی افزود: برای راه اندازی خط انتقال کرم آباد و تجهیز ایستگاههای پمپاژ نیز حدود یک هزار و ۱۰ میلیارد ریال هزینه می شود.
وی با اشاره به اهداف راه اندازی این خط انتقال گفت: انتقال، تنظیم و مصرف آب مازاد در ۱۹ هزار و ۲۰۰ هکتار از اراضی کرم آباد از اهم اهداف این طرح است.
مدیر دفتر طرح های توسعه منابع آب آذربایجان غربی افزود: با بهره برداری از این خط سالانه ۱۱۲ میلیون متر مکعب آب از طریق خطوط لوله فولادی تحت فشار به ظرفیت ۵٫۴۹ متر مکعب در ثانیه از سد کرم آباد به مخزن بهنگام طرح در حدود دریاچه سد ارس انتقال می یابد.
علی بیگی با اشاره به مشخصات سد کرم آباد گفت: این سد با هسته رسی به ارتفاع ۴۳ متر و به طول تاج سد ۲ هزار و ۴۰۰ متر بوده و ظرفیت حجم مخزن ۵۴ میلیون متر مکعب است.
وی افزود: بر اساس برنامه زمان بندی باید این سد در سال ۱۳۹۷ به بهره برداری می رسید که با عملیات های صورت گرفته بنا داریم تا پایان سال جاری این طرح را به بهره برداری برسانیم.
به گزارش خبر ماکو، سد کرم آباد در طول جغرافیایی ۴۵ درجه و ۵ دقیقه و عرض جغرافیایی ۳۹ درجه و ۵ دقیقه در ۳۰ کیلومتری جنوب شهرستان پلدشت واقع شده است که از شمال به رودخانه ارس و شبکه آبیاری و زهکشی پلدشت، از جنوب و شرق به جاده ارتباطی حسن کندی تا نازک بالا و از غرب به ارتفاعات هاجاکوچا و قره چی محدود شده است.

ارسال دیدگاه