زندگی نامه حجت الاسلام و المسلمین سید حیدر موسوی( قسمت اول)

به گزارش پایگاه خبری خبر ماکو،

زندگی نامه حجت الاسلام و المسلمین
سید حیدر موسوی
قسمت اول (به قلم میر نظیر موسوی)
نیم قرن تاریخ سیاسی شفاهی ماکو

مقدمه :

تیرماه ۱۳۸۸ سال ملتهبی در تاریخ ایران بود. بعد از انتخابات ریاست جمهوری و ماجراهای متعاقب آن بحث های فراوانی در جامعه شکل گرفته بود. یکی از شخصیت های محوری که مورد بحث و نظر بود، مرحوم آیت اله هاشمی رفسنجانی بود. اکثریت نیروهای مذهبی منتقد جدی فعالیت های ایشان در آن مقطع بودند. ولی عده ای نیز راه میانه در پیش گرفته و علیرغم انتقاد، نگران وضعیت ایشان و شان و جایگاه وی در تاریخ انقلاب بودند.
یکشنبه دوازدهم تیرماه هشتاد و هشت در حالیکه جامعه ایران در تب و تاب جریانات بعد از انتخابات ریاست جمهوری بود، برای خداحافظی از پدر بزرگوار خود به دفتر ایشان رفته بودم . دفتر ایشان برای تمام مراجعه کنندگان از هر قشر و صنفی باز بود و هر فردی می توانست بدون وقت قبلی با ایشان ملاقات داشته باشد به شرط اینکه در دفتر، حاج آقا حضور داشته باشند . روحانیون ماکو و مدرسین حوزه علمیه ماکو، اکثرا قبل از نماز ظهر، در دفتر امام جمعه جمع می شدند و باب بحث را از مسائل روز و علمی باز می کردند. در بیشتر موارد بحث علمی به خاطر روحیه حاج آقا باز بود و بحث های جالبی در می گرفت. ولی در آن روز بحث، بیشتر در خصوص انتخابات بود و خصوصا آقای رفسنجانی جمعی از روحانیون سرشناس ماکو در دفتر جمع بودند و در خصوص عملکرد آقای رفسنجانی و فرزندان ایشان انتقاداتی را مطرح می کردند .
حجت الاسلام و المسلمین سید حیدر موسوی امام جمعه فقید ماکو نظاره گر بحث بودند و اظهار نظری نمی کردند، ایشان از فعالین انقلابی ماکو در سال های ستم شاهی بودند و از نزدیک با برخی بزرگان نظام آشنایی داشتند و در قضایای آن سال از جمله افرادی بودند که بسیار نگران آقای رفسنجانی بودند و از اینکه ایشان درگیر این نوع مسائل شدند ناراحت بودند و اعتقاد داشتند که نباید حضرت آیت الله وارد این نوع مسائل شوند تا شان و جایگاه ایشان در تاریخ انقلاب و نظام حفظ شود . بحث تا اذان ظهر ادامه داشت و وقت آن بود که هر یک از روحانیون باید به مساجد خود برای اقامه نماز ظهر می رفتند. وسط بحث آقایان، مرحوم رو به جمع نموده و فرمودند بهتر است برویم وضو هایمان را بگیریم و آماده رفتن به مسجد شویم. ولی قبل از رفتن حدیثی از امام جعفر صادق(ع) برایتان نقل خواهم کرد. بعد ایشان رفته و وضو گرفته و برگشتند و در حالیکه جمع هنوز مشغول بحث بودند، وارد اتاق شدند . در حالیکه ایشان مشغول به پا کردن جوراب بودند ، رو به جمع کرده و این حدیث را از امام جعفر صادق ( ع ) نقل نمودند :
” در دوستی با دوستان خود چنان رفتار کنید که بعد از دشمنی پشیمان نشوید و در رفتار با دشمنان خود چنان نباشید که بعد از دوستی شرمنده شوید ” .
سپس گفتند که این بحث ها را ادامه ندهید. نه به آن روزها که از آقای هاشمی به هر نحو حمایت می کردیم و ایشان را به عرش اعلا می بردیم و همه اقدامات وی را تایید می کردیم و نه هم اکنون که کاملا اقدامات ایشان و حتی گذشته وی را محل تردید قرار می دهیم.
این آخرین باری بود که این انسان بزرگوار را می دیدم و برای خود مایه افتخار می دانم که کسی را از نزدیک درک کردم که به نظرم خیر و مصلحت مردم و کشور را مقدم بر خیر و مصلحت خود می دانست و همیشه قدم در راه خیر می گذاشت. ایشان بیش از بیست سال درس خوانده حوزه علمیه قم بودند و میراث دار مکتب حوزه قم. حوزه ای که داعیه دار مکتب اعتدال و میانه روی در علوم حوزوی و سیاست بود و این نوشتار، بازگشتی به گذشته و جستاری در زندگی این مرد علم و عمل است که ایشان در چه زمانه و مکانی می زیسته است که با همکاری جناب آقای حمید قاسمی مدیر مسئول محترم نشریه به ترتیب شماره و حمایت های شما خوانندگان گرامی به چاپ خواهد رسید و پذیرای انتقادات، پیشنهادات و راهنمایی های شما عزیزان خواهیم بود.
حجت الاسلام و المسلمین سید حیدر موسوی امام جمعه فقید شهرستان ماکو به مدت بیست سال امام جمعه ماکو بودند . قبلا امام جماعتی شهر شوط را برعهده داشتند و دو دوره برای انتخابات مجلس شورای اسلامی کاندید شده و از مبارزین دوره ستم شاهی بودند. در واقع زندگی نامه ایشان می تواند به نوعی نیم قرن تاریخ سیاسی شهرستان ماکو باشد . به همین دلیل عنوان این زندگی نامه را نیم قرن تاریخ سیاسی شفاهی ماکو نام گذاشته ایم.
امید است خداوند یاری رسان ما در بیان این زندگی نامه و حافظ ما از لغزش ها و خطا های احتمالی باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده − 5 =