عرصه فیلم سازی استان نیازمند رونق کاری/سریال اوجاداغلار اسفند ماه یا نوروز۹۷ به روی آنتن صداو سیما می رود

 “سریال اوجاداغلار” دارای یک داستان جذاب است همچنین در پس زمینه داستان نیز به سبب سفارش منطقه آزاد ماکو که حدود ۸۰ درصد جریان سریال در منطقه آزاد ماکو فیلمبرداری شده است سعی شده دو ویژگی جذب گردشگر و جذب سرمایه گذار با بیان پتانسیل ها و ظرفیت های منطقه آزاد ماکو مورد توجه قرار گیرد.

با رامین اصغری نویسنده و کارگردان تلویزیون که به تازگی در حال ساخت سریال “اوجاداغلار” است در دفتر پایگاه خبری باریش نیوز به گفت و گو نشستیم  و در این گفت و گو به مباحث و مشکلات هنر و فیلم پرداخته و گریزی نیز به سریال “اوجاداغلار” داشته ایم که مشروح این گفت و گو برای آشنایی با کارگردان کارآمد استان تقدیم خوانندگان باریش نیوز می شود.

رامین اصغری نویسنده و کارگردان تلویزیون در خصوص سریال “اوجاداغلار” می گوید:
در بهار سال ۹۶ این سریال به منصور باغبانی سفارش داده شده بود و ایشان مسولیت نگارش را  برعهده گرفته بودند از همان زمان صحبتهایی در خصوص عهده دار شدن بنده برای کارگردانی مطرح شده بود وآقای باغبانی بعد از پرورش دادن ایده اولیه و طراحی چند قسمت متاسفانه به دلیل نامساعد بودن وضعیت جسمانی دچار کار نگارش به بنده واگذارشد و بر همین اساس “سریال اوجاداغلار” با طرح اولیه از منصور باغبانی ودر ادامه بنده و آقای لطفی با راهنمایی های آقای باغبانی کار نویسندگی را شروع سرانجام در  شهریور ماه تقریبا کلیات د استان سریال به اتمام رسید.

“سریال اوجاداغلار” اسفند ماه یا نوروز۹۷ به روی آنتن صداو سیما می رود 
تا کنون ۹۰ روز از کارسریال انجام گرفته است و حدود ۵ روز از تصویربرداری باقی مانده البته  تصویربرداری در ماکو به اتمام رسیده و چند روز در ارومیه، ۲ روز در نخجوان و ۳ روز نیز در یکی از استان های ترکیه فیلمبرداری صورت خواهد گرفت.پیش بینی ها حاکی از این است که قبل اسفند تمام کارهای سریال به پایان برسد از سویی نیز همزمان آهنگ سازی و تدوین در حال انجام است،امید داریم سریال اوجاداغلار اسفند یا نوروز ۹۷ بر روی آنتن برود، هم چنین امیدواریم مخاطبان از تماشای این سریال لذت ببرند، “سریال اوجاداغلار” دارای یک داستان جذاب است همچنین در پس زمینه داستان نیز به سبب سفارش منطقه آزاد ماکو که حدود ۸۰ درصد جریان سریال در منطقه آزاد ماکو فیلمبرداری شده است سعی شده دو ویژگی جذب گردشگر و جذب سرمایه گذار با بیان پتانسیل ها و ظرفیت های منطقه آزاد ماکو مورد توجه قرار گیرد.

داستان سریال از پایان مذموم حرص و طعم سخن می گوید و همچنین در قالب سریال فرهنگ و رسوم مردمان استان نهادینه شده است 
همانگونکه کتاب، روزنامه و هنرهای تجسمی تاثیرگذار هستند فیلم نیز یک وسیله است که در قالب بیان داستان از سوی تلویزیون به خانه ها راه یافته است و از سویی نفوذ فیلم در خانه ها به مراتب بیش از سایر رسانه ها است.سریال “اوجاداغلار” علاوه بر سفارش های کارفرما که تلاش شده است در قالب این سریال صورت گیرد در حقیقت تلاش شده در قالب داستان فیلم به بیان تعارض بین نسل ها و تلاش برای نزدیکی این نسل ها بپردازد در کناراین موضوع به  طمع برخی از افراد نیز اشاره شده است. در کنار این مسائل به فرهنگ و رسوم مردمان استان نیز توجه شده است در دیالوگ ها تلاش شده از ضرب المثل ها و واژه های زبان خود که به فراموشی شده استفاده گردد.

رامین اصغری در معرفی عوامل “سریال اوجاداغلار” می گوید:
خسرو دستگیر در نقش”قزل داش”، حمیده مقدس زاده در نقش “لیلا” علیسا ذوالقدر”یاشار”، اکبر سبیلان در نقش”اتابک” و الهام حیدریان در نقش “سولماز” ایفای نقش کرده اند به طور کلی حدود ۱۵۰تا۲۰۰ بازیگر و هنر ور در این سریال ایفای نقش کرده اند همچنین فرزین صالحی تهیه کننده،منصورباغبانی سرپرست نویسندگان، استاد عزیز و گرانقدر بنده بیژن رحمتی مدیر تصویربرداری،نادری خالدی صدابردار، سامان حسن زاده طراح صحنه و لباس، بهمن وحید پور طراح گریم ودستیار کارگردان در این سریال برعهده داشتند.اغلب  عوامل این سریال دارای سابقه و باتجربه هستند اعتقاده بنده بر این است که فیلم و سریال عرصه تجربه نیست. بهتر از افراد تازه کاردر فیلم های کوتاه خود را محک زنند.

اصغری: شبکه استانی آذربایجان غربی در مقایسه بادیگر شبکه ها به مراتب دروضعیت بهتری است 
اگر در سطح کشور ۳۰ شبکه در نظر بگیریم شبکه آذربایجان غربی به لحاظ فیلم سازی و کیفیت از ۲۵ شبکه دیگر فراتر خواهد بود و دلیل این امروجود اساتیدی همچون آقای دستگیر و است  که از ۴۰ سال پیش در این شهر به تربیت شاگردان پرداخته اند به همین جهت وضعیت فیلم سازی به لحاظ فنی و هنری در استان نسبت به برخی استان های دیگر بسیار مطلوب است ولی خب از در مقایسه با استاندارد های ملی یکسری کمبود هایی وجود دارد به خصوص از لحاظ بودجه بسیار دچار مشکل هستیم. امید د اریم به شبکه های استانی نیز همانند شبکه های ملی با دید بهتری نظر شود به خصوص شبکه های استانی که در حال فعالیت هستند و قابلیت فیلم سازی را دارارند کمبود بودجه سبب کاهش تولید و کمبود کار برای هنرمند می شود و جذب عرصه دیگر می شوند.

کارگردان و بازیگر مورد علاقه
کارگردان مورد علاقه ابراهیم حاتمی کیا، مجید مجیدی و داریوش مهرجویی است که سبک کاری های این کارگردانان را فارغ از خط و خطوط سیاسی یا فکری سبک کاری این افراد را می پسندم.
فیلم “هامون” ساخته داریوش مهرجویی را می پسندم و تاثیرگذارترین فیلم است که تاکنون دیده ام  اگر قرار باشد تا آخر عمر فیلمی را تماشا کنم هامون را انتخاب می کنم همچنین آژانس شیشه ای و رنگ خدا از فیلم های مورد علاقه بنده هستند.
از میان ساخته های خود نیزدر حقیقت نمی توانم فیلمی را انتخاب کنم و احساسم به همه موارد نزدیک است زمانی که فیلمی کلید زده می شود خوشحال هستیم هرچند در میانه ها خسته شده و تصمیم میگیریم مدتی استراحت کنیم اما بعد از اتمام دوباره تمایل به ساخت فیلم جدید می یابیم. امیدوارم شرایطی حاکم شود فیلم باکیفیت بسازیم.

خواسته اصغری از مسولین، تلخ ترین و شیرین ترین خاطره از “اوجاداغلار”
اگر رونق کاری حاکم باشد هنرمندان می توانند به خوبی در عرصه فیلم سازی رشد یابند. رونق کاری نیز بخشی به بودجه بازمی گردد فراهم شدن این مهم باعث می شود هنرمندان استان دارای درآمد و معیشت از این حرفه باشند و ناچار نگردند به چشم شغل دوم یا سوم به این حرفه بنگرد و بعد از مدتی  کار را رها کرده و به سراغ شغلی دیگر برای امرار و معاش می روند.
سریال “اوجاداغلار”دربردارنده  سرتاسر خاطرات خوش و شیرین است به خصوص همکاری با آقای دستگیر و حسن محمدزاده که باعث خوشحالی و سعادت بنده بوده است.
اما تلخ ترین خاطره نیز به جریان آسیب دیدن دستم برمی گردد یک هفته قبل از تولید به باغچه جوق برای انتخاب لوکیشن رفته بودم که از پله سقوط و دست بنده دچار ضربه شده و مدتی برایم مشکل ساز شده بود.

سخن آخر
به جوانان توصیه می کنم فریب زرق و برق این حرفه را نخورند زیرا متاسفانه این حرفه پتانسل و ظرفیت برای کسب درآمد آینده را ندارد و بهتر است به چشم  شغل دوم نگاه کنند.
به عنوان شغل اول در هر استان فقط افراد انگشت شماری می توانند موفق شوند تحصیلات آکادمیک داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × دو =