فرودگاه ماکو، دروازه تجارت جهانی

با افتتاح بخش مسافری فرودگاه ماکو در دهه فجر امسال و بخش بارگیری آن در سال آینده دروازه های تجارت جهانی گشوده شده و سالیانه سقف ترانزیت کالا به ۵ میلیون تن در سال افزایش خواهد یافت.

 به گزارش پایگاه خبری خبر ماکو، طرح احداث فرودگاه ماکو که با ۳۰ ماه عملیات اجرایی رکورد احداث سریع ترین فرودگاه کشور را شکست از شهریور ۹۳ با اعتباری بالغ بر یک هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان کلید خورد.
مدیر عامل منطقه آزاد ماکو می گوید، در حال حاضر ظرفیت ترانزیت از پایانه مرزی بازرگان به عنوان بزرگترین پایانه زمینی کشور ۳ میلیون تن است و این میزان فقط از طریق ترانزیت زمینی انجام می شود.
جاده بین المللی منطقه آزاد ماکو، پرترددترین مسیر ازتباطی شمالغرب ایران است به نحوی که روزانه یک هزار کامیون در محورهای مواصلاتی منطقه آزاد ماکو تردد دارد و این مسئله موجب بروز ترافیک سنگین در محورهای منطقه می شود و عملا ترانزیت را با مشکل مواجه می سازد.
وی با اعلام این که از مجموع ۲۰۰ کیلومتر جاده در دست احداث، ۹۰ کیلومتر آن بزرگراه است تصریح کرد: بهره برداری از قسمت مسافری فرودگاه ماکو در دهه مبارک فجر امسال و قسمت بارگیری در خرداد ۹۷ و همچنین اتمام طرح های مهمی چون جاده و بزرگراه، شهرک لجستیک و اجرای راه آهن بازرگان به کارس ترکیه از اقدامات مهمی است که در برنامه پیش رو قرار دارد.
مدیر عامل منطقه آزاد ماکو می گوید، با تکمیل این اقدامات منطقه آزاد ماکو در مسیر تجارت جهانی شانگهای به هامبورگ قرار خواهد گرفت و سقف ترانزیت کالا به ۵ میلیون تن در سال افزایش خواهد یافت.
فرودگاه ماکو دارای موقعیت استراتژیک است و پروازهای خارجی این فرودگاه به کشورهای آذربایجان، ارمنستان، ترکیه و روسیه و پروزهای داخلی به تهران، تبریز، ارومیه و کیش به صورت شبانه روزی دایر خواهد بود.
فرودگاه ماکو با هدف جابجایی مسافر و حمل و نقل بار احداث شده و ۴۰۰ هکتار مساحت دارد و باند پروازی آن ۳ هزار ۲۷۰ متر طول دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × سه =