۱۱۲ واحد صنعتی و تولیدی در منطقه آزاد ماکو فعال هستند

معاون اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد ماکو درپاسخ به سوالان خبرنگاران در فضای مجازی با اشاره به فعال شدن واحدهای صنعتی راکد و نیمه فعال گفت: در حال حاضر ۱۱۲ واحد صنعتی و تولیدی در منطقه آزاد ماکو فعالیت می کنند.

به گزارش پایگاه خبری خبر ماکو، اکبر نوبخت تعداد معادن فعال در منطقه را ۱۴ معدن برشمرد و افزود: در حال حاضر با فعال شدن واحدهای صنعتی و تولیدی منطقه آزاد ماکو،  برای ۲هزار و ۲۴۰ نفر اشتغال ایجاد شده است.

وی میزان سرمایه گذاری در این منطقه را ۱۳۰۰ میلیارد ریال عنوان کرد و افزود:  ۹۵ میلیون دلار نیز سرمایه گذاری ارزی خارجی در منطقه آزاد ماکو صورت گرفته است.

معاون اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد ماکو با اشاره به مهمترین سرمایه گذاری های خارجی انجام شده در این منطقه گفت: سرمایه گذاری هندی ها در تولید فروآلیاژ ، سرمایه گذاری چینی ها در احداث نیروگاه ۱۶۰۰ مگاواتی در چند فاز و  ۲ پروژه ترانسفورماتور توزیع روغنی و سیمان ماکو که در مرحله احداث هستند از جمله سرمایه گذاری های بخش خصوصی و خارجی هستند.

وی با تاکید بر حمایت سازمان منطقه آزاد ماکو از کشاورزان و تولیدات کشاورزی اظهارداشت: دولت به منظور استفاده کشاورزان از منابع آب، اقدام به اجرای پروژه های مختلف می کند و پایاب سد کرم آباد از سال آینده مورد بهره برداری کشاورزان قرار می گیرد .

نوبخت با اذعان بر اینکه از سال ۱۳۴۱ و با اجرای قانون ملی شدن جنگل‌ها و مراتع بخشی از اراضی کشاورزان در اراضی ملی قرارگرفته و بهره‌برداران این بخش تا این دهه از آن رنج‌برده‌اند، افزود: در اجرای ماده ۵۴ قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور با موضوع رفع تداخلات اراضی ملی، دولتی و مستثنیات اشخاص، سازمان منطقه آزاد ماکو با همکاری جهادکشاورزی و ثبت احوال با عقد تفاهم نامه ای در مرکز استان به‌منظور ارتقای سطح اراضی کشاورزی و احقاق حقوق ازدست‌رفته کشاورزان و زارعان، اقدام کرده است.

به گزارش پایگاه خبری خبر ماکو، منطقه آزاد ماکو به عنوان یکی از هفت منطقه آزاد کشور به لحاظ محدوده جغرافیایی منطبق بر شهرستان های ماکو، شوط، پلدشت و شهر مرزی بازرگان بوده و در دولت تدبیر و امید به الگویی برای اقتصاد مقاومتی تبدیل شده است.
مساحت این منطقه حدود پنج هزار کیلومتر مربع بوده و به تنهایی بیش از ۷۵ درصد کل مساحت مناطق آزاد کشور را به خود اختصاص داده و دومین منطقه آزاد بزرگ دنیاست.
این منطقه در مجاورت کشورهای ترکیه و جمهوری آذربایجان قرار دارد و طول مرزهای جمهوری اسلامی ایران در این منطقه با این کشورها به ترتیب ۱۳۰ و ۱۴۰ کیلومتر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده + دو =