افزایش ۳۹ درصدی اقامت گردشگران در اقامتگاه های استان

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی گفت: ۲۲۰ هزار مسافر نوروزی از ۲۶ اسفند ۹۶ تا هفتم فروردین ماه امسال در اقامتگاه های استان اقامت کردند.

به گزارش پایگاه خبری خبر ماکو، جلیل جباری با اعلام این خبر افزود: این تعداد در مقایسه با مدت زمان مشابه سال قبل رشد۳۹ درصدی داشته است.

وی اضافه کرد : بالغ بر ۶۲ هزار گردشگر از موزه های ۱۶ گانه استان  و بناها و ابینه های تاریخی  با توجه به آمار بلیط فروشی بازدید کردند که نسبت به مشابه سال قبل افزایش ۲۲ درصدی داشته است.

وی ادامه داد: ۳۰۰ هزار نفر نیز از جاذبه های گردشگری و تفرجگاه های استان بازدید کردند که نسبت به مشابه سال قبل  افزایش ۱۲ درصدی داشته است.

به گزارش پایگاه خبری خبر ماکو دارای یکهزار و ۵۷۵ اثر تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی و ۲ اثر ثبت شده جهانی شامل قره کلیسای چالدران و تخت سلیمان تکاب است.
سه گنبد ارومیه، بازار تاریخی ارومیه، غار سهولان مهاباد، تالاب کانی برازان مهاباد، موزه مردم شناسی ارومیه، کوه زندان تکاب، کلیسای ننه مریم، غار تمتمان، دژ بسطام، عمارت کلاه فرنگی ماکو، خانه انصاری، مسجد جامع و مسجد سردار ارومیه از جمله آثار تاریخی آذربایجان غربی به شمار می رود.
همچنین این استان با دارا بودن موزه های متعدد، گردشگران داخلی و خارجی را سالانه بسوی خود فرا می خواند و موزه مردم شناسی ارومیه از نظر تعداد بازدید کننده جزو پر بازدید کننده ترین موزه های استان است.
این استان علاوه بر داشتن جاذبه های تاریخی و طبیعی به دلیل داشتن قومیت های مختلف، رسم ها و فرهنگ های مختلفی را در خود جای داده است که هر کدام در انتقال فرهنگ این مرز و بوم و جذب گردشگر بی تاثیر نیستند.
علاوه بر این زندگی مبتنی بر کشاورزی و عشایری جلوه زیبایی از این سرزمین به دنیا نشان می دهد و لباس های رنگارنگ عشایر، فرآورده های دامی همانند شیر و ماست و غذاهای محلی و چادرهای زیبای عشایر، میزبانی مناسب برای مسافران نوروزی است.
روستاهای آذربایجان غربی به ویژه ۴۹ روستای هدف گردشگری از جمله کاخ موزه باغچه جوق، قلعه بسطام چایپاره، روستای بند ارومیه، پردانان پیرانشهر نیز می توانند مسافران را به تاریخ و فرهنگ این سرزمین گره بزنند.
وجود ۱۴۰ کلیسای متعدد در ارومیه و کلیساهای شاخصی چون قره کلیسا و ننه مریم هرکدام ظرفیت دیگر این استان موسوم به رنگین کمان اقوام و ادیان است.
امامزادگان بویژه امامزادگان ابراهیم، غریب حسن و دیگر امامزادگان نیز سالانه پذیرای گردشگران و مسافران بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − نه =