فراخوان جشنواره تئاتر آذربایجان غربی منتشر شد

فراخوان سی امین جشنواره تئاتر آذربایجان غربی با تاکید بر هویت بخشی به تئاتر و ترغیب مردم به بهره مندی از این هنر ارزشمند با تولید نمایش هایی با مضامین انسانی و با نگاه ویژه به شعار سال جاری /حمایت از کالای ایرانی/ منتشر شد.

به گزارش پایگاه خبری خبر ماکو، رئیس انجمن هنرهای نمایشی آذربایجان غربی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: بهره گیری از فرهنگ بومی و محلی در نمایش ها، انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، نگاه ویژه به شعار سال، توجه به مفاهیم فرهنگ ایرانی اسلامی و نگاه کاوشگرانه و مدبرانه به جامعه و مسائل اجتماعی روز محورهای این جشنواره به شمار می رود.
محمد کاظمی با اشاره به اینکه فقط آثار ایرانی و صحنه ای در این جشنواره داوری می شود، افزود: آثار نمایشی متقاضی باید در بازه زمانی ۲۰ شهریور ۱۳۹۶ تا ۲۵ مرداد ۱۳۹۷ در یکی از سالن های استان حداقل پنج اجرای عمومی داشته باشد.
وی اضافه کرد: ملاک تایید اجرای عمومی آثار نمایشی جهت شرکت در جشنواره درج اطلاعات اثر در درگاه استانی سایت ایران تئاتر است.
وی با بیان اینکه هر هنرمند صاحب اثری فقط می تواند با یک اثر در جشنواره حضور داشته باشد، ادامه داد: متون اقتباسی منوط به ذکر دقیق مشخصات صاحب اصلی اثر و نوع اقتباس شامل آزاد، وفادارانه یا نگاهی به متن با اخذ مجوز از نویسنده، ناشر و مترجم می تواند در بخش رقابتی جشنواره حضور داشته باشد.
وی با تاکید بر اینکه ارائه اجازه نامه کتبی نویسنده، مترجم یا ناشر اثر ضروری است، بیان کرد: ستاد برگزاری جشنواره به گرایش های کارگردانی، نمایشنامه نویسی، بازیگری مرد و زن، طراحی صحنه، نور، لباس، موسیقی و افکت، گریم و پوستر بر اساس تصمیم هیات داوران جشنواره جوایز ارزنده ای اهدا می کند.
کاظمی با اشاره به اینکه آخرین فرصت ارسال اثر به جشنواره ۲۶ مرداد سال جاری است، گفت: بررسی و ارزیابی هیات انتخاب ۲ شهریور سال جاری بوده و زمان برگزاری جشنواره هفتم و هشتم شهریور ۱۳۹۷ است.
وی اظهار کرد: فرم تکمیل شده تقاضای شرکت در جشنواره و ارائه تأییدیه کتبی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان مربوطه محل اجرا مبنی بر اجرای عمومی نمایش متقاضی برای شرکت در جشنواره ضروری است.
وی افزود: یک نسخه متن نمایش و سه نسخه از فیلم اجرای عمومی بر روی لوح فشرده «DVD» به همراه مجوز کتبی نویسنده، مترجم یا ناشر باید به دبیرخانه جشنواره ارسال شود.
وی با بیان اینکه فیلم تئاتر باید از اجرا در حضور تماشاگر ضبط شود، اضافه کرد: فیلم اثر نمایشی نباید پلانِ قطع شده و مونتاژی داشته و صدای نمایش به ویژه دیالوگ بازیگران باید واضح باشد.
به گزارش ایرنا بیست و نهمین جشنواره تئاتر آذربایجان غربی از ۱۴ تا ۱۶ شهریور ۱۳۹۶ در ارومیه برگزار شد.
‘بمناسبت ورود اشکان’ به نویسندگی ‘ پوریا کاکاوند’ و کارگردانی سامان حسن زاده، ‘کافه سایه’ به نویسندگی ابراهیم عادل نیا و کارگردانی مهرداد سعادت، ‘شب نامه’ به نویسندگی بهزاد آقا جمالی و کارگردانی مشترک نوید پیروز نیا و پیمان سلیمانی، ‘آناتومی تنهایی’ به نویسندگی و کارگردانی حامد محبی، ‘قاراپاپاق گلینی’ به نویسندگی علی صابر رضایی و کارگردانی مشترک علی صابر رضایی و حسن رجبی نمایش هایی بود که از ارومیه به جشنواره تئاتر آذربایجان غربی راه پیدا کرد.
‘لطفا بیدارشو دکتر’ به نویسندگی و کارگردانی ‘فریبرز یاریجانی’ از میاندوآب، ‘دامغالی دنیز’ به نویسندگی و کارگردانی ‘اکبر محمدی’ از نقده و ‘گاوهایی که یک هدف بزرگ داشتند’ به نویسندگی ‘رسول بانگین’ و کارگردانی ‘کوروش انتظاری’ از پیرانشهر نیز در این جشنواره حضور پیدا کرد.
انجمن هنرهای نمایشی آذربایجان غربی در شهرستان های ارومیه، خوی، میاندوآب، ماکو، نقده، ماکو، تکاب، مهاباد و بوکان فعالیت دارد؛ ۲۱ گروه نمایشی ثبت شده در آذربایجان غربی وجود دارد که از این میان ارومیه با ۶ گروه و خوی با پنج گروه به ترتیب بیشترین گروه های نمایشی را به خود اختصاص داده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − هجده =