مهاجرت ۵۰ گونه پرنده به تالاب های چالدران آغاز شد

منطقه آزاد ماکو – چالدران – رئیس اداره حفاظت محیط زیست چالدران گفت: همزمان با فرا رسیدن بهار و فصل کوچ پرندگان، مهاجرت ۵۰ گونه پرنده به تالاب های ۶ گانه این شهرستان آغاز شده است

به گزارش پایگاه خبری خبر ماکو، رضا خیری با اعلام این خبر افزود: درنای خاکستری، غاز، اردک، حواصیل، فلامینگو، پلیکان، چنگر و آنقوت جزو پرندگان میهمان در تالاب های چالدران هستند.
خیری ادامه داد: تالاب های پیر احمد کندی، خان گل، گورو گل، سد بارون، زاویه سفلی و ناور از جمله تالاب های این شهرستان است که پرندگان مهاجر بهار را در آن می گذرانند.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست چالدران گفت: تالاب های اصلی این شهرستان به علت مساعد بودن شرایط زیستگاهی و قرار گرفتن در کریدور اصلی مهاجرت پرندگان در استان همواره محل فرود آمدن پرندگان بوده است.
وی بیان کرد: پرندگان مهاجر در مسیر برگشت کوچ خود در اوایل بهار مدت کوتاهی را جهت استراحت و بازیابی توان و انرژی، در این تالاب ها سپری می کنند و در ادامه مسیر مهاجرت خود را به عرض های شمالی تر (شمال سیبری و کشورهای حوزه قفقاز)جهت تخم گذاری و جوجه آوری ادامه می دهند.
خیری اظهار کرد: تالاب ناور و پیراحمد کندی پذیرای بیشترین تعداد پرندگان مهاجر بوده و به علت قرار گرفتن در منطقه مرزی و شکار ممنوع ماندگاری این پرندگان در این تالاب ها نیز بیشتر است.
وی ادامه داد: درنای خاکستری از گونه های خاص و مهم تحت حمایت بین المللی به شمار می رود که تالاب های این شهرستان هر ساله در اوایل فصل بهار میزبان کوچ موقت این گونه است.
به گزارش پایگاه خبری خبرماکو،  چالدران در شمال آذربایجان غربی واقع شده و دارای چهار تالاب دائمی و ۲ تالاب فصلی با یکهزار و ۱۰۰ هکتار وسعت است.
زیستگاه های آبی چالدران سالانه پذیرای بیش از ۱۰ هزار پرنده مهاجر در بهار و پاییز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × دو =