تخصیص یک میلیاردو ۷۰۰ میلیون اعتبار برای مطالعه بافت قدیم ماکو

منطقه آزاد ماکو – ماکو – در سه سال گذشته افزون بر ۳۰ میلیارد ریال برای مرمت و بازسازی بناهای تاریخی ماکو هزینه شده است

به گزارش پایگاه خبری خبر ماکو به نقل از خبرگزاری صداوسیما مرکز آذربایجان غربی، سرپرست میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی در اولین جلسه کارگروه میراث فرهنگی این شهرستان که برای بررسی مشکلات میراث فرهنگی در حوزه میراث و ساخت و ساز در حریم بافتهای تاریخی ترتیب یافت با اعلام این مطلب گفت: این میزان اعتبار با مساعدت سازمان منطقه آزاد ماکو برای بازسازی و مرمت بافت قدیم وتاریخی و بناهای قدیمی این شهر هزینه شده است.
خرابلو با بیان اینکه بافت قدیمی و تاریخی شهر ماکو از سال ۸۹ در ردیف آثار ملی به ثبت رسیده است، افزود: یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون ریال برای مطالعه بافت قدیم ماکو اختصاص یافته و کارهای مطالعاتی آن بزودی به اتمام خواهد رسید.
سرپرست میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری ماکو از تصویب سه میلیارد و ۵۰۰ میلون ریال اعتبار دیگر برای بافت قدیمی شهر ماکو خبر داد.
وی رعایت نکردن ضوابط میراث فرهنگی از سوی ادارات و اشخاص را مهمترین مشکل دراین شهرستان در حوزه میراث اعلام کرد و گفت: لازم است برای نگهداری از آثار تاریخی ادارات و اهالی با میراث فرهنگی همکاری نمایند.
محمدزاده معاون سیاسی و اجتماعی فرماندار ماکو نیز در این جلسه با اشاره به اینکه شهرستان ماکو جزء شهرستانهای شاخص در وجود آثار تاریخی در استان آذربایجانغربی است، افزود: ۲۰ بنای تاریخی ثبت شده در داخل شهر ماکو وجود دارد.
وی به معرفی ۵ بنای تاریخی دیگر برای ثبت در ردیف آثار ملی کشور اشاره کرد و گفت : مسجد جامع، خانه صفرعلی خان از جمله این بناهای تاریخی هستند.

 

یک نظر بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت + یک =