رئیس جهاد کشاورزی آذربایجان غربی: تولیدات کشاورزی منطقه آزاد ماکو تا ۳ برابر قابل افزایش است

منطقه آزاد ماکو – ماکو – رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی با اشاره به منابع آبی و خاکی قابل توجه در منطقه آزاد ماکو گفت: این منطقه با وجود تولید ۳۰۰ هزار تن محصول کشاورزی در سال دارای ظرفیت تولید سه برابری است و می توان با استفاده از اعتبار ویژه آب های مرزی به این مهم دست یافت.

به گزارش پایگاه خبری خبر ماکو، اسمعیل کریم زاده با اعلام این خبر افزود: اعتبار ویژه ای در حوزه آب های مرزی آذربایجان غربی در سال های اخیر جذب و در ۶۱ هزار و ۵۷۰ هکتار از اراضی کشاورزی استان هزینه شده است.
وی اضافه کرد: از کل زمین های کشاورزی تحت پوشش آب های مرزی در آذربایجان غربی، ۳۰ هزار هکتار در منطقه آزاد ماکو قرار دارد و سهم ۴۹ درصدی این منطقه می تواند زمینه ساز تخصیص اعتبار قابل توجه از این محل باشد.
وی بیان کرد: به علت بارش های مطلوب بهاره مشکلی در آبیاری اراضی کشاورزی در منطقه آزاد ماکو وجود ندارد.
رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی با اشاره به کشت جایگزین در حوضه آبریز دریاچه ارومیه افزود: اجرای طرح های کشاورزی در اراضی بزرگ مقیاس، کشت متراکم در سازه های گلخانه ای، پرورش ماهی در قفس، اصلاح الگوی کشت با استفاده از ارقام جدید و بذرهای شناخته شده داخلی و خارجی، استفاده از نژادهای برتر دامی و دامپروری و استفاده از تسهیلات ارزان قیمت برای توسعه بخش کشاورزی از جمله سیاست های این سازمان در استان به شمار می رود.
به گزارش پایگاه خبری خبر ماکو،  آذربایجان غربی سالانه ۶ میلیون تن انواع محصولات دامی و کشاورزی تولید می کند .
مشکل کمبود آب از مهمترین چالش های این بخش است که تلاش می شود با انتقال کشت محصولات با مصرف آب بالا به شمال استان این مشکل تا حدی جبران شود.
منطقه آزاد ماکو نیز در شمال آذربایجان غربی واقع است که سالانه بیش از ۳۰۰ هزار تن از محصول کشاورزی آذربایجان غربی در این منطقه تولید می شود.

یک نظر بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × دو =