کد خبر: 26874

تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۰۳/۲۱ - ۱۰:۵۱

شپش

خبرماکو: دکتر اسلام یادگاری  /   پزشک عمومی  و مدیر سلامت غذا، سلامت سازمان منطقه آزاد ماکو شپش یکی از انگلهای انسانی است که می تواند سر، بدن، ناحیه تناسلی خارجی را مبتلا کند و حشره کوچکی است بدون بال، خونخوار با طول عمر متوسط ۳۰روز (شپش ماده )که با توجه به شیوع شپس سر در […]

خبرماکو: دکتر اسلام یادگاری  /   پزشک عمومی  و مدیر سلامت غذا، سلامت سازمان منطقه آزاد ماکو

شپش

یکی از انگلهای انسانی است که می تواند سر، بدن، ناحیه تناسلی خارجی را مبتلا کند و حشره کوچکی است بدون بال، خونخوار با طول عمر متوسط ۳۰روز (شپش ماده )که با توجه به شیوع شپس سر در منطقه آن را مختصر شرح می دهیم.

شپش سر بیشتر در کودکان بخصوص دختر بچه ها از حدود ۳-۲ سال پیش در منطقه آزادماکو شایع شده است و ارتباط آن با وضعیت اقتصادی و یا بهداشتی خانواده کم می باشد و از طریق تماس مستقیم در مکانهای پرجمعیت و یا وسایل فردی نظیر بالش، پتو، مقغنه، کلاه و حوله حمام و حوله شنا سرایت می کند.

شایعترین علامت آن خارش در سر می باشد که گاها” می تواند بعلت خراشهای ناشی از ناخن ها به عفونت زرد زخم منجر شود.

درمان: به دو طریق داروئی و فیزیکی می باشد. درمان داروئی با شامپوی لیندان، پرمترین ۱۰% ، مالاتیون می باشد که طریقه مصرف در بروشور آنها توضیح داده شده است. در طول درمان بایستی حتما” تمامی اشیاء و لباسهای که در تماس با موهای سر هستند نظیر مقغنه، کلاه، ملافه ، حوله حمام و … به مدت ۳۰دقیقه جوشانده شود و بعد از خشک شدن جلوی نور آفتاب، هر دو طرف آن اطوی داغ زده شود.

راه دیگر درمان استفاده از محلول آب و سرکه ( دو لیوان آب و دو لیوان سرکه ) می باشد که بعد از مخلوط کردن آنها تمام سر و موها را با آن خیس می کنیم. بعد از ۵ دقیقه با یک شانه ریز موها را مرتب شانه می کنیم و سپس موها را آبکشی می کنیم،  محلول آب و سرکه تخم شپش موها را سست می کند و شانه دندانه ریز به جدا کردن آنها از موها کمک می کند.

برای کودکان زیر دو سال و خانم های باردار از محلول دایمتیکون ۴% استفاده می کنیم.

لازم به ذکر است که در طی درمان به شستشوی روزانه موها با شامپوی معمولی روزانه مان دامه می دهیم.

ارسال دیدگاه