صرفه جویی ۹۹ میلیون متر مکعبی مصرف آب در بخش کشاورزی حوزه آبریز دریاچه ارومیه

 رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی از صرفه جویی ۹۹ میلیون متر مکعبی مصرف اب در بخش کشاورزی حوزه ابریز دریاچه ارومیه با اجرای سیستم های نوین ابیاری خبرداد.
خبرماکو: به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی، اسمعیل کریم زاده در نشست با خبرنگاران به مناسبت بزرگداشت هفته جهاد کشاورزی با بیان این مطلب اظهارکرد: تا کنون از محل اعتبارات ستاد احیای دریاچه ارومیه در حدود ۱۲ هزار و ۸۲۶ هکتار ازاراضی کشاورزی واقع در حوزه ابریز دریاچه ارومیه به سیستم ابیاری تحت فشار تجهیز شده است و در ۴۹۶۳ هکتار از اراضی نیز شبکه های فرعی ابیاری و زهکشی و ۴۷۴ کیلومتر از اراضی نیز انتقال آب با لوله انجام گرفته است.
وی خاطر نشان کرد: این میزان اب صرفه جویی شده به اندازه ذخیره اب یک سد ۱۰۰ میلیون متر مکعبی است که اگر اعتبارات ابلاغی به موقع تخصیص یابد ما می توانیم، تعهدات خود را در خصوص کاهش ۴۰ درصدی مصرف اب در بخش کشاورزی حوزه ابریز دریاچه ارومیه را هر چه سریعتر اجرایی کنیم و حق ابه بخش کشاورزی را به سوی دریاچه ارومیه رها سازی کنیم .
وی همچنین با اشاره به تهیه نقشه کاداستر اراضی کشاورزی در سطح ۲۵۰ هزار هکتار ازاراضی استان یاد اور شد : تهیه و اجرای نقشه کاداستر اراضی زراعی و باغی در شهرستان های حوزه ابریز دریاچه ارومیه نیز منجر به سرمایه گذاری مفید، الگوی کشت مناسب و ایجاد بانک اطلاعتی کشاورزی در اراضی زراعی و باغی شده و مسئولان را در اجرای برنامه های اساسی و اولویت دار و کمک به کنترل و کاهش مصرف اب در بخش کشاورزی در حوضه ابریز دریاچه ارومیه یاری می کند.
کریم زاده تصریح کرد: در راستای اجرای مصوبات ستاد احیای دریاچه ارومیه در بخش کشاورزی از سال ۹۳ تا کنون باید اعتباری در حدود ۲۸۲ میلیارد تومان به بخش کشاورزی استان تخصیص می یافت که از این میزان اعتبار تنها ۲۷ و نیم درصد تا کنون پرداخت شده است .
رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: در حال حاضر ۵۷ هزار هکتار از ۳۸۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان به سیستم های آبیاری نوین مجهزشده است که حدود ۸۰ درصد این اراضی در نه شهرستان واقع در حوزه ابریز دریاچه ارومیه واقع شده است.
وی خاطر نشان کرد : همزمان با هفته جهاد کشاورزی تعداد ۲۳۴ پروژه نیز از مجموع ۲۴۲ پروژه اماده بهره برداری در این ایام ، در بخش مدیریت آب وخاک با اعتباربیش از ۱۳۰میلیارد ریال شامل ۲۳۱ طرح سیستم های نوین ابیاری تحت فشار با مساحت بیش از ۱۴۸۰هکتار، یک طرح انتقال اب با لوله به مسافت ۲٫۸ کیلومتر و دو طرح استخر ذخیره آب کشاورزی با حجم ۲۴۲۵ متر مکعب با اشتغال ۳۸۰ نفر مستقیم و ۶۲۷ نفر غیر مستقیم اماده بهره برداری شده است.
وی با بیان اینکه همزمان با هفته جهاد کشاورزی ۱۴۸۰ هکتار از اراضی کشاورزی استان که به آبیاری تحت فشار مجهز شده اند به بهره برداری می رسد، افزود: تا پایان نیمه اول امسال درحدود ۶۱ هزار و ۵۷۰ هکتار از اراضی کشاورزی استان با استفاده از اعتبارات رودخانه های مرزی به سیستم های آبیاری نوین تجهیز خواهند شد که اکثر این اراضی در محدوده شهرستان های ماکو ، شوط و پلدشت واقع هستند.
کریم زاده با تاکید بر اینکه بر اساس براوردهای انجام شده، عملیات اجرایی طرح مهار ابهای مرزی باید تا نیمه اول امسال به بهره برداری برسد، عنوان کرد: با بهره برداری از این طرح ها تا پایان نیمه اول امسال مجموع اراضی کشاورزی تجهیز شده استان به سیستم های آبیاری نوین به ۱۲۰ هزار هکتار افزایش می یابد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 4 =