مشکل کالاهای وارده به منطقه آزاد ماکو تا زمان اجرای سامانه ثبت سفارش، برطرف شد

 با پیگیری های مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو، نماینده مردم شریف ماکو، شوط، پلدشت و چالدران و تلاش های مدیران گمرک، مشکل کالاهای وارده بازاریان بازارچه های مرزی به منطقه آزاد ماکو که در گمرک متوقف شده بود، برطرف شد و بازاریان و کسبه می توانند برای ترخیص کالاهای خود اقدام کنند.

منطقه آزاد ماکو – ماکو – معاون اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد ماکو گفت: کلیه کالاهای وارده به مناطق آزاد تا زمان اجرای سامانه ثبت سفارش با مقررات مناطق آزاد بدون ثبت سفارش قابلیت ترخیص دارند.

به گزارش پایگاه خبری خبر ماکو، اکبرنوبخت، با اشاره به بخشنامه ارسالی از مدیرکل مرکز واردات و امور مناطق آزاد و ویژه گمرک افزود: اداره کل مقررات صادرات و واردات طی بخشنامه ای با اجرای سامانه ثبت سفارش در گمرک، واردات کلیه کالاها به صورت تجاری به کشور اعم از مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی و سایر مبادی ورودی بدون انجام ثبت سفارش ممنوع اعلام کرده است.

وی اضافه کرد: طبق این بخشنامه گمرکات هم جوار با مناطق آزاد بایستی ضمن استقرار کامل در ورودی کالا به مناطق ضمن اخذ ثبت سفارش جهت ورود کالا به مناطق نسبت به انجام تشریفات گمرکی کالاهای وارداتی به مناطق بر اساس مصوبه فوق و اعمال مقررات مناطق اقدام می کنند.

وی با اذعان بر اینکه صدور گواهی ورود کالا به منطقه آزاد منوط به ارائه ثبت سفارش جهت ورود کالا به مناطق از سازمان توسعه و تجارت است ادامه داد: تعیین منشأ ارز از سوی بانک مرکزی و انجام تشریفات گمرکی توسط گمرک انجام می شود.

وی خاطر نشان کرد: ارز مورد نیاز کلیه کالاهای ثبت سفارش شده و خدمات صرفا از طریق سیستم بانکی و صرافی‌های مجاز در چارچوب مقررات ارزی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تأمین می شود.
نوبخت گفت: ترخیص کالا با هر رویه منوط به تعیین منشأ ارز کالاهای وارداتی (صدور اعلامیه فروش ارز)  از سوی بانک مرکزی است که به صورت سیستمی اعلام می‌شود.
وی با اشاره به واردات بدون انتقال ارز نیز بیان کرد: در راستای بند ۶، واردات بدون انتقال ارز صرفاً در چارچوب قانون مقررات صادرات و واردات و ماده (۳۸) آئین‌نامه اجرایی آن مجاز خواهد بود.
معاون اقتصادی و سرمایه گذاری منطقه آزاد ماکو افزود: کلیه صادرکنندگان مکلفند ارز حاصل از صادرات را مطابق ترتیباتی که توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مشخص می‌شود به چرخه اقتصادی کشور بازگردانند.
نوبخت همچنین از ورود ارز همراه مسافر تا سقف مبلغ ده هزار یورو و یا معادل آن به سایر ارزها مجاز خبر داد و خاطر نشان کرد: ورود مبالغ بیشتر در صورت اظهار طبق ضوابط اعلامی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران بلامانع است

یک نظر بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 4 =