چرا نگه داشتن وزن پس از کاهش آن دشوار است؟

به گزارش پایگاه خبری خبر ماکو، چرا نگه داشتن وزن پس از کاهش آن دشوار است؟

حتی بعد از کاهش مقدار زیادی وزن نگه داشتن آنچه بدست آورده اید بسیار دشوار است. دلیلش چیست؟ بر اساس تحقیقات انجمن فیزیولوژیک آمریکا بدنتان پیوسته احساس گرسنگی می کند.

برای این تحقیق، محققان ۴۰ داوطلب چاق در اختیار داشتند – که نماد توده بدنشان بالاتر از ۴۰ بود – این افراد به مدت ۲ سال تحت یک برنامه غذایی قرارگرفتند. داوطلبان در طول این برنامه غذایی پیوسته توسط مشاور در مورد برنامه غذایی و ورزش راهنمایی می شدند.

محققان چهار هفته پس از سال اول و چهار هفته پس از سال دوم برنامه غذایی از داوطلبان یک تست خون گرفتند تا هورمون های گرسنگی و سیری آنها را اندازه گیری کنند. آنها همچنین احساسی که خود داوطلبان از سیری و گرسنگی داشتند را جمع آوری کردند.

تمام داوطلبان در این تحقیق توانستند وزن خود را کاهش دهند اما با ایکه بیشتر آنها توانستند طی دو سال وزن کم شده را تا حدود زیادی ثابت نگه دارند، احساس گرسنگی داشتند. محققان متوجه شدند طی دوره های یک و دو ساله احساس سیری در این افراد افت کرده است در حالی که احساس گرسنگی تا حدود زیادی بالا رفته بود.

این می تواند یک واکنش تکاملی باشد: وقتی مقدار زیادی وزن کم می کنید، بدن آن را به عنوان تهدیدی برای بقا می بیند، بنابراین هورمون های گرسنگی را تقویت می کند تا به شما علامت دهد که به غذا خوردن نیاز دارید. با این حال شرکت کنندگان در این تحقیق شاهد افرایش هورمون های گرسنگی و سیری با هم بودند. اما هورمون های گرسنگی افزایش بیشتری نسبت به هورمون های سیری داشته.

بنابراین وقتی می خواهید وزن خود را ثابت نگه دارید بزرگترین مشکلتان این است که احساس گرسنگی می کنید.

متاسفانه به همین دلیل بسیاری از افراد در برنامه غذایی و ورزشی خود شکست می خورند. دلایل دیگر نیز می توانند در این زمینه دخالت داشته باشند اما مسلما اشتها یکی از مهترین آنها است.

این بدان معنا نیست که برنامه غذایی تان ضرورتاً محکوم به شکست است: این تحقیق داوطلبانی داشت که زود به زود غذا می خوردند – پنج تا شش وعده در روز – که می توانست مقدار اشتها و احساس گرسنگی را کاهش دهد. چنین روش باعث می شد آنها تمایل پیدا کنند که با فاصله نزدیکتر غذا بخوردند.

اما خبر خوب اینکه جدای علاقه شان به بیشتر خوردن، محققان متوجه شدند این افراد توانسته اند بیشتر وزن کاهش داده خود را حفظ کنند.

مقابله با اشتها برای مدت زمان طولانی دشوار است مخصوصا اگر تنها و بدون مشاور باشید. در ادامه می خواهیم چند نکته در اختیارتان قرار دهیم تا در مواقعی که تمام فکرتان تنها بیشتر غذا خوردن است کمکتان کند.

وعده های خود را بهینه سازی کنید

در اینجا پروتئین و فیبر بهترین دوستان شما هستند. هر دوی اینها سرعت هضم را کاهش می دهند و کمک می کنند برای مدت زمان طولانی تری احساس سیری کنید. وقتی گرسنگی به سراغتان آمد دریافت پروتئین خود را در هر وعده ۱۰ گرم افزایش دهید و همچنین مقدار سبزیجات غیر نشاسته ای را نیز در بشقاب خود افزایش دهید.

با اضافه کردن فیبر بالا به غذا می توانید حجم را افزایش و کالری را کاهش دهید. غذاهایی مانند ملون، توت و حبوبات می توانند کمک کنند. این مورد را باید آزمون خطا کنید برای بعضی وعده های کمتر و لی بزرگتر ممکن است جواب بدهد.

مقدار زیادی آب بنوشید

قبل و در طول خوردن غذا آب بنوشید. معده در یک زمان تنها قادر به نگهداری حجم خاصی از غذا در خود است و اگر مقداری از آن را با آب پر کنید زودتر احساس سیری خواهید کرد.

در واقع افراد چاقی که ۳۰ دقیقه قبل از وعده غذایی حدود دو لیوان آب می نوشند پس از ۱۲ هفته نسبت به کسانی که این کار را نمی کنند وزن بیشتری را کم می کنند.

با پزشک خود درباره داروها صحبت کنید

اگر این چیزها کار نکرد و گرسنگی برایتان غیر قابل تحمل بود و امکان بازگشت وزن وجود داشت می توانید با پزشکتان برای مصرف دارو صحبت کنید.

داروهایی وجود دارد که با تاثیر روی گیرنده های مغزی احساس گرسنگی را کاهش می دهند اما معمولا از چنین داروهایی تنها زمانی استفاده می کنند که فرد مجبور است به خاطر خطرات چاقی برای سلامتش سریع وزن کم کند. مصرف این داروها عوارض جانبی مانند خستگی، سرگیجه و یبوست را به همراه دارد.

به هیچ وجه از این داروها به صورت سر خود استفاده نکنید و باید حتما ابتدا با پزشک مشورت کنید.

منبع : سایت دکتر کرمانی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × یک =