۸۰ هکتار مزرعه در چالدران به آبیاری نوین مجهز شد

خبرماکو– فرماندار چالدران گفت: امسال ۸۰ هکتار از اراضی کشاورزی این شهرستان به آبیاری نوین مجهز شده و این روند با سرعت بسیار زیاد ادامه دارد.

به گزارش پایگاه خبری خبر ماکو، کریم حسین زاده روز چهارشنبه در آیین گرامیداشت هفته جهاد کشاورزی در چالدران افزود: برای تجهیز این مزارع به آبیاری تحت فشار در سال جاری ۱۰ میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال اعتبار هزینه شده است.
وی اضافه کرد: هشت میلیارد و ۵۵۰ میلیون ریال از این میزان اعتبار به کمک های بلاعوض دولتی اختصاص دارد.
وی با قدردانی ازاقدامات انجام شده در راستای توسعه آبیاری تحت فشار در چالدران ادامه داد: با توجه به حمایت ها و کمک های بلاعوضی که توسط دولت تدبیر و امید برای اجرای سیستم های آبیاری نوین در شهرستان پرداخت می شود، استقبال کشاورزان در این خصوص بیشتر شده است.
وی بیان کرد: تمامی تلاش دولت تدبیر و امید محرومیت زدایی از شهرستان چالدران است و تجهیز اراضی کشاورزی به روش های آبیاری نوین نیز در این راستا به شمار می رود.
فرماندار چالدران گفت: ۶۰۰ هکتار از اراضی پایاب سد بابا احمد نیز در حال تجهیز به روش های آبیاری تحت فشار است که ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
حسین زاده افزود: برای اجرای این طرح ۱۴۰ میلیارد ریال اعتبار هزینه می شود.
حسن جلالی رئیس جهاد کشاورزی چالدران نیز در این آیین گفت: افزایش راندمان آبیاری، کنترل علف های هرز، صرفه جویی در مصرف آب، جلوگیری از فرسایش خاک، افزایش تولید در واحد سطح و کاهش هزینه ها از اهداف و مزایای سیستم های آبیاری تحت فشار است.
به گزارش پایگاه خبری خبر ماکو، آبیاری کم فشار روش جدیدی است که در آن با استفاده از فشار آب موجود در لوله های آبرسانی مزرعه بدون نیاز به استخر، آب به زمین های کشاورزی منتقل می شود.
در این روش هیچ نیازی به پمپاژ، استخر و قطره چکان نبوده و انرژی اولیه با توجه به اختلاف ارتفاع سطح آب از مبدا تا مزرعه قابل تامین است؛ این روش با توجه به طرح هدفمندی یارانه ها و اصلاح الگوی مصرف بهترین روش برای کاهش هزینه ها و بهره وری کافی و بهینه از ذخایر آبی موجود به شمار می رود.

یک نظر بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار − 3 =