اجتماع بزرگ عفاف و حجاب در ماکو برگزار شد

منطقه آزاد ماکو – ماکو – در مراسمی که به بمناسبت هفته عفاف و حجاب در ماکو ترتیب یافت با اهدا لوح تقدیر و هدایا از۱۴ نفر از بانوان فعال در عرصه های حجاب و قرآن تجلیل شد .

به گزارش پایگاه خبری خبر ماکو، امام جمعه ماکو در این اجتماع که با حضور جمع زیادی از بانوان برگزار شد در سخنانی به اهمیت حجاب در دین اسلام پرداخت و افزود: حجاب تنها مختص به زنان نیست ، بلکه باید مردان هم عفاف خودرا مراعات نمایند .

حجت الاسلام رنجبری با بیان اینکه دین اسلام بسیار به حجاب اهمیت داده و برای حفظ آن بسیار سفارش کرده است، اضافه کرد: در قبال حجاب باید غیرت دینی هم در جامعه افزایش یابد تا شاهد بد پوششی در جامعه اسلامی نباشیم .

وی از حجاب به عنوان مصونیت نام برد و خاطر نشان کرد: مواظب باشیم دشمن بسیار تلاش دارد تا حجاب را از مادران و زنان مسلمان دور نگه دارد .

قرائت شعر ، سرود خوانی و مولودی از دیگر بخشهای اجتماع بزرگ حجاب و عفاف در ماکو بود .

به گزارش پایگاه خبری خبر ماکو، ۱۹ تا ۲۵ تیرماه به عنوان هفته عفاف و حجاب نامگذاری شده است.
بیست و یکم تیرماه سالروز قیام مردم مشهد علیه کشف حجاب به عنوان روز عفاف و حجاب نامگذاری شده است. روزی که دژخیمان رضاخان مردم معترض به کشف حجاب را درمسجد گوهرشاد به خاک و خون کشید.
یکی از پلیدترین توطئه‌های دشمنان اسلام در تاریخ معاصر، توطئه‌ی کشف حجاب است. رضا‌خان که با طرح کودتای سوم اسفند ۱۲۹۹ و با حمایت و هدایت انگلیسی‌ها بر سر کار آمد درصدد اجرای تز اسلام‌زدائی و جایگزینی ارزش‌های لیبرالیستی در جامعه بود. از مهم‌ترین جلوه‌های این طرح، پدیده‌‌ی کشف حجاب بود. برای آماده ساختن زمینه‌ کشف حجاب، مجلس، در ششم دی‌‌ماه ۱۳۰۷ قانون متحدالشکل نمودن البسه را تصویب کرد که بر اساس آن، پوشیدن کت و شلوار و کراوات و کلاه فرنگی، برای مردان الزامی شد.
تلاش‌های رضا‌خان، باعث شد تا عده‌ای از زنان غرب‌زده، بویژه زنان درباری و دولتمردان، به صورت بی‌حجاب یا بدحجاب، در مجامع و معابر عمومی ظاهر شوند و مردم نیز تحت تأثیر اختناق و ظلم رضاخانی، حساسیت لازم را از خود نشان ندادند.

شهرستان ماکو یکی از شهرهای شمالی استان آذربایجان غربی با کشورهای ترکیه و جمهوری خود مختار نخجوان همسایه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × سه =