نیروگاه ۸۰ مگاواتی برق ماکو وارد شبکه سراسری شد

منطقه آزاد ماکو – ماکو -۸۰ مگاوات از نیروگاه سیکل ترکیبی یکهزار و ۶۰۰ مگاواتی ماکو به شبکه سراسری برق کشور متصل شد.

به گزارش پایگاه خبری خبر ماکو، ساخت این نیروگاه از سال ۱۳۹۴ با مشارکت ۷۰ درصدی کشور چین و ۳۰ درصد سهم داخلی آغاز شده بود که بخشی از آن امروز /پنجشنبه/ وارد مدار خدمت رسانی شد.
غلامرضا سلیمانی مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو با بیان اینکه این نیروگاه تا یک سال و نیم دیگر ۲۰۰ مگاوات و تا سه سال آینده ۳۰۰ مگاوات دیگر برق تولید خواهد کرد، گفت: تا هفت سال آینده منطقه آزاد ماکو نه تنها نیاز داخلی صنعتی خود را تامین خواهد کرد بلکه برای نخستین بار یک منطقه آزاد صادرکننده انرژی به کشورهای همجوار خواهد بود.
گون /GOON/ مدیر بهره برداری شرکت سرمایه گزاری چینی نیروگاه سیکل ترکیبی ماکو نیز بهره برداری از فاز نخست این نیروگاه را یک موفقیت بزرگ برای تیم های ایرانی و چینی بیان کرد و ادامه داد: ما بدون در نظر گرفتن ارتباط سایر کشورها با جمهوری اسلامی ایران به همکاری های خودمان ادامه می دهیم.
جی /JI/ سرپرست تیم سرمایه گذاران چینی هم از ادامه همکاری ها خبر داد و افزود: با توجه به موقعیت ممتار منطقه آزاد ماکو بعد از اتمام نیروگاه دوباره در بخش های انرژی و معدن سرمایه گذاری خواهیم کرد.
صمد پاشاپور مدیرعامل نیروگاه سیکل ترکیبی با اشاره به سرمایه گذاری یک میلیارد دلاری در این پروژه مهم افزود: با ۸۰ مگاواتی که امروز وارد مدار شد،نیاز برق ۶ شهر شمالی آذربایجان غربی از جمله خوی، قره ضیاء الدین، پلدشت، شوط، ماکو و چالدران تأمین شد.
برای بهره برداری از فاز نخست نیروگاه سیکل ترکیبی ماکو ۱۳۰ میلیون یورو هزینه شده و این نیروگاه تا سال ۱۴۰۴ با یکهزار و ۶۰۰ مگاوات به بهره برداری خواهد رسید که با این روند به یکی از بزرگترین نیروگاه های مرزی تبدیل خواهد شد.
این نیروگاه برق دومین سرمایه گذاری است که با مشارکت سرمایه گذار خارجی در منطقه آزاد ماکو به بهره برداری می رسد.
به گزارش پایگاه خبری خبر ماکو، انرژی از زیرساخت های توسعه هر منطقه است و توسعه صنعت، کشاورزی، شهرک های صنعتی، بزرگ تر شدن شهرها و افزایش رفاه مردم و بهره گیری از وسایل خانگی ضرورت توسعه این صنعت را تسهیل می کند.
عملیات احداث این نیروگاه، چهارم شهریور ۱۳۹۴ با حضورˈ استاندار آذربایجان غربی و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو آغاز شده بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 − 8 =