۱۷۵ هزار تن محصول زراعی در منطقه آزاد ماکو تولید می شود

منطقه آزاد ماکو- ماکو – مدیر آب، کشاورزی و منابع طبیعی سازمان منطقه آزاد ماکو گفت: سالانه ۱۷۵ هزار تن محصول زراعی در اراضی این منطقه تولید می شود.

به گزارش پایگاه خبری خبر ماکو، جبار طالبی روز چهارشنبه در جلسه بررسی ظرفیت های بخش کشاورزی این منطقه با حضور صاحب نظران و کارشناسان، افزود: سالانه ۱۰ هزار تن محصولات باغی نیز در این منطقه تولید و به بازار مصرف عرضه می شود.
وی ادامه داد: ۳۷ هزار هکتار از اراضی این منطقه به صورت باغی و زراعی مورد بهره برداری قرار دارد و با توجه به ظرفیت های منطقه این سطح ناچیز است.
وی با اشاره به وجود سدها و رودهای جاری در منطقه آزاد ماکو بر سیاست گذاری و استفاده بهینه از ظرفیت های بخش کشاورزی این منطقه تاکید کرد.
وی اضافه کرد: تمام کشاورزان و تولیدکنندگان این بخش برای تولید محصولات مطمئن و مورد نیاز بازار باید نهایت تلاش خود را بکار بگیرند تا از ظرفیت های منطقه به صورت بهینه استفاده شود.
وی ادامه داد: در حال حاضر گام مؤثری در مسیر تامین زیرساخت های لازم بخش کشاورزی نظیر سیستم های نوین آبیاری در اراضی و هدفمند کردن مصرف آب، اشتغال دانش آموختگان کشاورزی و نیروی کار روستاها و درآمدزایی برای آنان برداشته می شود.
مدیر اندیشکده توسعه منطقه آزاد ماکو نیز در این جلسه برنامه ریزی برای توسعه این منطقه بر اساس علم و دانش را از اهداف تشکیل این اندیشکده بر شمرد و افزود: با ادغام تجربه و علم می توان در تمامی زمینه ها به رشد و توسعه در منطقه دست یافت.
علی ملکی، اراضی کشاورزی را یکی از ظرفیت های اقتصادی مهم منطقه آزاد ماکو عنوان کرد و افزود: در حوزه کشاورزی چهارچوب و قوانین خاصی در منطقه آزاد ماکو تدوین نشده و لازم است تمامی کارشناسان و صاحب نظران برای رشد و توسعه بخش کشاورزی با استفاده از دانش بومی و تجربه همکاری کنند.
به گزارش پایگاه خبری خبر ماکو، منطقه آزاد ماکو به عنوان یکی از هفت منطقه آزاد کشور به لحاظ محدوده جغرافیایی منطبق بر شهرستان های ماکو، شوط، پلدشت و شهر مرزی بازرگان بوده و در دولت تدبیر و امید به الگویی برای اقتصاد مقاومتی تبدیل شده است.
مساحت این منطقه حدود پنج هزار کیلومتر مربع بوده و به تنهایی بیش از ۷۵ درصد کل مساحت مناطق آزاد کشور را به خود اختصاص داده و دومین منطقه آزاد بزرگ دنیاست.
این منطقه در مجاورت کشورهای ترکیه و جمهوری آذربایجان قرار دارد و طول مرزهای جمهوری اسلامی ایران در این منطقه با این کشورها به ترتیب ۱۳۰ و ۱۴۰ کیلومتر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 + نوزده =