چشمه ثریا/گردشکری

خبرماکو:

«چشمه ثریا» در نقطه صفر مرزی دیدنی است

چشمه ثریا در منطقه‌ای به نام بورالان یکی از مناطق بسیار زیبا و نادر در شمالی ترین نقطه آذربایجان غربی درشهر ماکو است که با توجه به اهمیت ژئوپولتیکی این منطقه، دارای ویژگیهای خاصی نسبت به سایر چشمه‌ها است.
به گزارش ایسنا، چشمه ثریا در آخرین نقطه مرزی کشور جمهوری اسلامی ایران با ۱۱ هکتار وسعت علاوه بر ترکیه با جمهوری نخجوان و ارمنستان هم، مرزمشترک دارد.
چشمه پرآب (چشمه ثریا) از سرشاخه رودخانه ارس تغزیه می‌کند که تالاب های متعدد این چشمه در فصول مختلف سال پذیرای پرندگان است و مجاورت با کوه های پوشیده از برف آرارات در خاک ترکیه و حضور عشایر و روستاهای متعدد با فرهنگ‌ها و آداب و رسوم های مختلف و بالاخره همسایگی با سه کشور، یکی از قطب های گردشگری ایران و طبیعت گردی را به وجود آورده است.
این چشمه با وسعت بی نظیرش میزبان انواع اردک‌ها، غازهای وحشی، از قبیل اردک سرسبز، سونا، آنگوت، کشیم کوچک، کشیم بزرگ و مهمترین آنهاکه گستره تولید مثل و وجود آنها در این چشمه بیستر احساس می‌شود شامل حواصیل شب، حواصیل ارغوانی و حواصیل سفید است.
«بورالان»، دشتی پهناور بوده که به بهشت گمشده آذربایجان معروف است و ۳۲ روستا و بیش از ۱۵۰۰ خانوار روستایی و عشایری را با نزدیک به ۱۰۰ هزار واحد دامی که تقریبا بیش از سه برابر توان اکولوژیک مراتع است را در خود جای داده  است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − نه =