استاندار آذربایجان غربی: مجوز مرز هوایی فرودگاه منطقه آزاد ماکو صادر شد

منطقه آزادماکو – ماکو – استاندار آذربایجان غربی با اشاره به برگزاری جلسه رفع مشکلات حمل و نقل هوایی و زمینی استان در منطقه آزاد ماکو، گفت: مجوز مرز هوایی فرودگاه این منطقه صادر شد و تا یک ماه آینده پروازهای بین المللی آن برقرار می شود.

به گزارش پایگاه خبری خبر ماکو، محمدمهدی شهریاری شامگاه روز شنبه در نشست با فعالان اقتصادی و صاحبان صنایع منطقه آزاد ماکو افزود: ‌مشکلات فعلی ناشی از جنگ اقتصادی بوده و این موقعیت، فرصتی اجباری برای رونق تولید، شکوفایی خلاقیت و خودباوری ملت ایران ایجاد کرده است.
وی با اشاره به اینکه نقش منطقه آزاد ماکو در عبور از بحران های اقتصادی بسیار مهم است، افزود:‌ فعالان اقتصادی وتولیدکنندگان باید در این شرایط فرصت سازی کنند و در رقم زدن آینده روشن کشور سهیم باشند.
شهریاری با تاکید بر اینکه برای جذب سرمایه گذار خارجی باید زیرساخت های اولیه و مزیت های بیشتری در عرصه های اقتصادی نسبت به مناطق مشابه ایجاد شود، ادامه داد: مناطق آزاد فرصت های خوبی را برای این منظور در اختیار سرمایه گذاران داخلی و خارجی قرار کرده است.
وی با انتقاد از اینکه هفت درصد معادن کل کشور در آذربایجان غربی قرار دارد ولی فقط برای پنج هزار و ۵۰۰ نفر در این بخش اشتغال ایجاد شده، بیان کرد: این استان ظرفیت ایجاد اشتغال برای ۱۰۰ هزار نفر در حوزه معدن را داراست.
استاندار آذربایجان غربی، منطقه آزاد ماکو را انبار آب ایران عنوان کرد و گفت: ‌در شرایطی که در شهرستان های جنوبی بحران کم آبی وجود دارد، منطقه آزاد ماکو دارای ذخایر عظیم آبی است و باید در تبدیل این منطقه به قطب کشاورزی کشور تلاش مضاعف شود.
شهریاری در بخش دیگری از سخنان خود به پرداخت تسهیلات رونق تولید در آذربایجان غربی اشاره کرد و افزود: این استان در پرداخت این تسهیلات در رتبه سوم و نسبت به سرانه در جایگاه اول کشور قرار دارد و تاکنون حدود یکهزار و ۲۰۰ میلیارد تومان از این تسهیلات پرداخت شده است.
وی با اشاره به اینکه آذربایجان غربی در اجرای طرح اشتغال پایدار روستایی تا نیمه مرداد امسال رتبه اول را در سطح کشور داشت، افزود: ۱۰۷ میلیارد تومان تسهیلات به درخواست کنندگان این طرح ها پرداخت شد.
معاون استاندار آذربایجان غربی نیز در این دیدار گفت: مدیریت قیمت ها و بازار به منظور ایجاد تعادل در عرضه و تقاضای نهاده های دام و طیور در استان با جدیت دنبال می شود و منطقه آزاد ماکو با بسترسازی و ایجاد زیرساخت های مناسب می تواند به عنوان قطب تامین نهاده دامی در کشور مطرح شود.‏
رضا حسینی با تاکید بر اینکه واردات نهاده های دام و طیور نباید انحصاری باشد، اضافه کرد: تشکل های بخش کشاورزی و تولیدکنندگان و صاحبان زنجیره های دام و طیور استان نیز می توانند با رعایت مسائل بهداشتی و قرنطینه ای در این زمینه اقدام کنند. ‏
به گزارش پایگاه خبری خبر ماکو، در این نشست تعدادی از فعالان اقتصادی و صاحبان صنایع ماکو به بیان مشکلات خود در بخش های معدن، بازارچه های مرزی، سرمایه در گردش، گمرک، کمبود گاز در برخی صنایع و غیره پرداختند.
استاندار آذربایجان غربی در روز اول سفر خود به منطقه آزاد ماکو از فرودگاه ماکو و جاده های احداث شده و در حال احداث بازدید کرد؛ امروز نیز از اراضی پایاب سد کریم آباد پلدشت بازدید می کند.
منطقه آزاد ماکو به لحاظ محدوده جغرافیایی شامل شهرستان های ماکو، شوط، پلدشت و شهر مرزی بازرگان بوده و در منتهی الیه شمال غرب کشور واقع است.
مساحت این منطقه حدود پنج هزار کیلومترمربع و جمعیت آن بر اساس نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۹۵، حدود ۲۰۰ هزار نفر است.
منطقه آزاد ماکو به عنوان بزرگترین منطقه آزاد کشور دارای ۱۴۰ کیلومتر مرز مشترک با کشور جمهوری آذربایجان و ۱۳۰ کیلومتر مرز مشترک با کشور ترکیه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − 11 =