افزون بر ۱۳ میلیون تن فرآورده دامی از طریق مرز بازرگان ترانزیت شد

منطقه آزاد ماکو – ماکو – رییس اداره دامپزشکی ماکو گفت: شش ماهه نخست سالجاری پس از بازدیدها و نظارت های بهداشتی در قرنطینه مرز بازرگان برای ۱۳ میلیون و ۳۸۱هزار و ۶۹۳کیلوگرم انواع فرآورده های دامی مجوزهای ترانزیتی صادر شد.

به گزارش پایگاه خبری خبر ماکو، فاطمه آیرم روز پنجشنبه در گفت ‌و گو با خبرنگار ایرنا بیان کرد: این فرآورده‌های دامی پس از بازدیدهای بهداشتی به کشورهای جمهوری آذربایجان، ترکمنستان، تاجیکستان، عراق، افغانستان، قرقیزستان، پاکستان و ازبکستان ترانزیت شد.

وی در ادامه بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران در این نقطه مرزی به عنوان پل ترانزیتی کشورهای غربی و آسیایی ایفای نقش می کند، افزود: همچنان در تسهیل تجارت منطقه ای تاثیرگذار است.

وی خاطر نشان کرد: در این مدت از طریق قرنطینه مرز بازرگان ۷ میلیون و ۳۶۴ هزار و ۹۸۳ کیلوگرم انواع فرآورده‌های دامی از کشورهای اتریش، اسپانیا، اسکاتلند، ایرلند جنوبی، مجارستان، آلمان، اکراین، ترکیه، مصر، هلند، بلژیک، بلغارستان، ژاپن، ترکمنستان، چک، چین، فرانسه، لهستان و لیتوانی وارد کشور شد.

‘آیرم’، عمده ترین کالاهای وارداتی بر اساس اولویت از طریق بازرگان را ویتامین، مکمل داروئی، افزودنی خوارک دام، تخم مرغ خوراکی، تخم مرغ نطفه دار، غذای حیوانات کوچک، غذای ماهی و داروهای دامی و فرآورده های بیولوژیک عنوان کرد.

وی همچنین خاطر نشان ساخت:  میزان صادرات فرآورده های دامی کشور از طریق مرز بازرگان نیز در این مدت ۷۹۸ هزار و۴۰ کیلوگرم بوده است.

به گزارش پایگاه خبری خبر ماکو، اگرچه نگرانی هایی از کاهش نقش ایران در ترانزیت کالا وجود دارد اما اتصال شبکه راه های کشور به مسیر حمل و نقل بین المللی با ایجاد ۱۰ کریدور شمال – جنوب و شرق – غرب به طول ۲۱ هزار کیلومتر از مهمترین برنامه های وزارت راه و شهرسازی در طرح جامع حمل و نقل برای تقویت این نقش است.

مرز بازرگان که دروازه ورود ایران به کشورهای اروپایی به شمار می رود در فاصلهٔ یک کیلومتری شهر بازرگان از توابع شهرستان ماکو (در آذربایجان غربی) قرار دارد؛ این گمرک در سال ۱۳۰۵ شمسی راه اندازی شد و تنها مرز ۲۴ ساعته و بین‌المللی مابین ایران و ترکیه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + دو =