ماکو به شبکه ریلی وصل می‌شود

منطقه آزاد ماکو – ماکو – مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو گفت: تفاهم‌ نامه اتصال این منطقه به شبکه ریلی کشور با حضور دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، مدیرعامل شرکت راه آهن جمهوری اسلامی و مدیران عامل سازمان های مناطق آزاد ماکو و ارس به امضا رسید.

به گزارش پایگاه خبری خبر ماکو، غلامرضا سلیمانی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان کرد: بر اساس ماده یک قانون چگونگی اداره مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، این سازمان ها وظیفه عمران و آبادانی محدوده های تحت پوشش را برعهده دارند و توسعه حمل و نقل ریلی کلید توسعه اقتصادی و اجتماعی این مناطق به شمار می رود.
وی اضافه کرد: توسعه صادرات، گسترش تولید و ارتباط بازرگانی با کشورهای همسایه از سوی این سازمان دنبال می‌شود و اتصال منطقه به شبکه ریلی کشور نقش مهمی در تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی خواهد داشت.
وی با تاکید بر تاثیر این تفاهم نامه در اقتصاد ملی، بیان کرد: اگر منطقه آزاد ماکو به شبکه ریلی متصل شود، کشور به طور عملی به خطوط ریلی و جاده‌ای جهان وصل خواهد شد.
سلیمانی در ادامه با اشاره به ظرفیت های این منطقه به عنوان یکی از بزرگترین مناطق آزاد جهان، گفت: طی پنج سال گذشته دستاوردهای عمرانی و زیربنایی مهمی در بخش های توسعه راه‌های ارتباطی و فرودگاهی و نیز زیرساخت های مناسب بازرگانی در این این منطقه به دست آمده است.
وی همچنین با اشاره به اینکه توسعه زیرساخت های بازرگانی در این منطقه به رقابت پذیر بودن کالا و جریان تجاری ایران با سایر کشورها کمک می‌کند، افزود: سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در طرح احداث آزاد راه ماکو – تبریز نیز نهایی شده است تا خطوط ارتباط جاده ای این منطقه نیز دچار تحول شود.
به گزارش پایگاه خبری خبر ماکو، منطقه آزاد ماکو به لحاظ محدوده جغرافیایی شامل شهرستان های ماکو، شوط، پلدشت و شهر مرزی بازرگان بوده و در منتهی الیه شمال غرب کشور واقع است.
مساحت این منطقه حدود پنج هزار کیلومترمربع و جمعیت آن بر اساس نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۹۵، حدود ۲۰۰ هزار نفر است.
منطقه آزاد ماکو به عنوان بزرگترین منطقه آزاد کشور دارای ۱۴۰ کیلومتر مرز مشترک با کشور جمهوری آذربایجان و ۱۳۰ کیلومتر مرز مشترک با کشور ترکیه است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × چهار =