استفاده از ظرفیت های منطقه آزاد ماکو در شرایط تحریم

استفاده از ظرفیت های منطقه آزاد ماکو در شرایط تحریم

مقدمه :

در شرایطی که اعمال تحریم های یکجانبه و ظالمانه ایالات متحده، مشکلات عدیده ای را برای اقتصاد کشور ایجاده کرده است، اما همگان اذعان دارند که فرصت هایی نیز در نتیجه تحریم برای اقتصاد کشور فراهم می شود که اگر به نحو مناسبی مورد بهره برداری قرار گیرد، می توان بخشی از تهدید ها را به فرصت تبدیل کرد. این فرصت ها عبارتند از :

۱-حرکت به سمت استفاده از پول های ملی در قالب پیمان های پولی یک یا چند جانبه

۲- استفاده از ظرفیت رمز ارزها( Cryptocurrency) و یا راهکارهای جایگزین سوئیفت.

۳-اصلاح ساختار اقتصاد کشور و فرایندهای معیوب

۴-جایگزینی نهادها و ابزارهای مورد تحریم توسط نهادها و ابزارهای جدید و خلاق

در این میان مناطقی که خارج از سرزمین اصلی هستند، نقش ویژه ای را در رفع و دفع تحریم ها برعهده داشته و می توانند ضمن کمک به اقتصاد کشور، زمینه توسعه خود مناطق را نیز فراهم آورند. در این مقاله تلاش خواهد شد در زمینه نقش مناطق آزاد در توسعه اقتصادی کشور در شرایط تشدید تحریم ها، بحث و تحلیل مورد نیاز ارایه شود. در این میان نقش منطقه آزاد ماکو به عنوان کریدور آسیای میانه و اروپا بیشتر مورد تاکید خواهد بود.

۱-کاناهای اثر گذاری تحریم ها بر اقتصاد کشور

تحریم های ایالات متحده که بدون توجه به دغدغه ها و رویکرد های اقتصاد سیاسی جهان علیه جمهوری اسلامی ایران اعمال شده است، کانال های ذیل را هدف گرفته است که به نوعی مهمترین کانال  محسوب می شوند:

الف) اغلب بانک های ایرانی

ب) حوزه انرژی و نفت جمهوری اسلامی ایران

ج) نظام بیمه ای جمهوری اسلامی ایران

د)حوزه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران

ه) حوزه هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران

و) اشخاص حقیقی و حقوقی مرتبط با نهادها ، موسسات و سازمان های مورد تحریم

۲- نقش منطقه آزاد ماکو در کاهش اثرات تحریم

آنچه که بر همگان عیان است، تحریم صرفا”  موجب تشدید فشار اقتصادی بر ملت یک کشور می شود و نمی توان تبادلات، معاملات و تجارت بین المللی را برای یک کشور با تاریخ کهن و دارای هشتاد میلیون جمعیت که حداقل با ۹ کشور نیز اشتراکات مرزی، دینی ، فرهنگی و اجتماعی دارند، متوقف نمود.

اما مناطق آزاد به طور عام و منطقه آزاد ماکو به طور خاص، می تواند کمک های شایانی را در دفع اثرات تحریم ها ایفا نمایند. برای نمونه می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

الف) جذب سرمایه گذاران داخلی و خارجی غیر دولتی

ب) ایجاد زیر ساخت های مناسب برای حمل و نقل

ج) ایجاد بسترهای مناسب برای مبادلات مرزی

د) واگذاری و آزاد سازی معاملات نفت و انرژی به بخش خصوصی با ساز و کارهای مناسب

راهکارهای فوق تنها بخش کوچکی از مواردی است که منطقه آزاد ماکو می تواند، با بهره گیری از آن ها، زمینه دفع تحریم ها و کمک به اقتصاد کشور را فراهم نماید. اکنون زمانی است که بجای بستن گمرک و بازار چه های مرزی بر روی مردم، باید درب گمرک و بازارچه های مرزی را آزاد گذاشت. این امر، عین کمک به منافع ملی است.

چنانچه ملاحظه می شود، عمده سازمان ها، نهادها و موسسات فعال اقتصادی در جمهوری اسلامی ایران مورد ظالمانه ترین تحریم ها در تاریخ سیاسی جهان قرار گرفته است. شایان ذکر است این مسیر ها و کانال های اثر گذاری از یک طرف مشکلاتی را برای اقتصاد کشور ایجاد می کند و از طرف دیگر این امکان را فراهم می کند تا ضمن توجه بیشتر به توانمندیهای داخلی کشور و بخصوص توجه به بخش تولیدی ، تهدیدها تا حدودی به فرصت تبدیل شود. راهکار چنین دگردیسی و تحول در اقتصاد کشور اتحاد و همدلی کلیه اقشار جامعه اعم از دولتمردان و ملت در گام اول و توجه به مشکلات معیشتی و رفاهی مردم و بویژه قشر آسیب پذیر جامعه در گام دوم است . توجه به تقویت توانمندی تولید داخلی و واگذاری فرصت های اقتصادی به بخش غیر دولتی بهترین روش برای کم اثر کردن تحریم ها است.

باید توجه داشت ایجاد اعتماد بین دولت و ملت به هر طریقی که ممکن باشد، سر منشاء شکست تحریم ها خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − 4 =