با تکمیل نیروگاه برق ۱۶۰۰مگا واتی ماکو ،این نیروگاه درخدمت توسعه صنعتی و اقتصادی منطقه قرارخواهد گرفت

مدیر عامل نیروگاه برق ماکو گفت: ۸۰ مگاوات از نیروگاه سیکل ترکیبی ۱۶۰۰ مگاواتی ماکو به شبکه سراسری برق کشور متصل شده ، که باتشریف فرمایی وزیر محترم نیرو بهره برداری از آن آغاز خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری خبر ماکو، صمد پاشا پور روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: با تکمیل فاز اول این نیروگاه ظرفیت تولید آن به ۱۲۰ مگاوات خواهد رسید.

وی اضافه کرد: در صورت اتمام نهایی پروژه، این نیروگاه با تولید بیش از ۱۶۰۰ مگاوات برق، توان صادرات و مبادله انرژی با کشورهای همسایه را پیدا خواهد کرد.

وی بیان کرد: این نیروگاه با هدف پایداری در شبکه انتقال وتوزیع برق در منطقه شمالغرب کشور، مبادله انرژی الکتریکی با کشورهای همجوار، پاسخ دادن به نیازهای روز افزون مصرف انرژی منطقه ناشی از گسترش صنایع و توسعه کشاورزی و مصارف عمومی و خانگی احداث می شود.

وی افزود: افزایش روحیه خودباوری و اتکا به توانمندی های مدیریتی، فنی، مهندسی و اجرایی داخلی، ایجاد زمینه لازم جهت ساخت تجهیزات نیروگاهی در داخل کشور و ایجاد فرصت های شغلی برای نیروهای منطقه از دیگر اهداف احداث این نیروگاه است.

مدیر عامل نیروگاه گلبرق ماکو گفت: راه اندازی نیروگاه سیکل ترکیبی درمنطقه آزادماکو، زمینه اشتغال زیادی را از طریق توسعه صنعتی وزیر ساختی در آذربایجان غربی را فراهم می کند.

وی ادامه داد: ساخت این نیروگاه از سال ۱۳۹۴ با مشارکت ۷۰ درصدی کشور چین و ۳۰ درصد سهم داخلی آغاز شده بود که بخشی از آن / تیرماه سالجاری / در مدار خدمت رسانی قرارگرفته است.

صمد پاشاپور مدیر عامل شرکت برق ماکو با بیان اینکه این نیروگاه تا یک سال و نیم دیگر ۲۰۰ مگاوات و تا سه سال آینده ۳۰۰ مگاوات دیگر برق تولید خواهد کرد، گفت: تا هفت سال آینده منطقه آزاد ماکو نه تنها نیاز داخلی صنعتی خود را تامین خواهد کرد بلکه برای نخستین بار یک منطقه آزاد صادرکننده انرژی به کشورهای همجوار خواهد بود.

وی با اشاره به سرمایه گذاری یک میلیارد دلاری در این پروژه مهم افزود: با ۸۰ مگاواتی که وارد مدار شد،نیاز برق ۶ شهر شمالی آذربایجان غربی از جمله خوی، قره ضیاء الدین، پلدشت، شوط، ماکو و چالدران تأمین شد. وی اعلام کرد: پست ۴۰۰ کیلو ولت نیروگاه ماکو که بزرگترین پست شمالغرب کشور است در بطن نیروگاه ماکو به مساحت ۴۵ هکتار درحال اجرا است که با اجرایی شدن آن نیروگاه ماکو هاب انرژی چهارکشور ترکیه، ایران، ارمنستان و آذربایجان خواهد بود.

وی خاطر نشان کرد: برای بهره برداری از فاز نخست نیروگاه سیکل ترکیبی ماکو ۱۳۰ میلیون یورو هزینه شده و این نیروگاه تا سال ۱۴۰۴ با یکهزار و ۶۰۰ مگاوات به بهره برداری خواهد رسید که با این روند به یکی از بزرگترین نیروگاه های مرزی تبدیل خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری خبر ماکو، انرژی الکتریکی از زیرساخت های توسعه هر منطقه می باشد و افزایش سرمایه گذاری در بخشهای صنعتی، کشاورزی، بهره برداری بهینه از شهرک های صنعتی، پیشرفت معقول شهرها وروستاها و افزایش رفاه مردم ;ضرورت توسعه این صنعت را تسهیل می کند.

عملیات احداث این نیروگاه، چهارم شهریور ۱۳۹۴ با حضورˈ استاندار آذربایجان غربی و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو آغاز شده بود.

این نیروگاه برق دومین سرمایه گذاری است که با مشارکت سرمایه گذار خارجی در منطقه آزاد ماکو به بهره برداری می رسد.

برآورد مصرف انرژی الکتریکی دربازه زمانی پنج سال آینده برای منطقه آزاد ماکو‚۷۰۰ مگاوات میباشد که نیروگاه گلبرق ماکو مصمم به تامین آن میباشد.

۷۱۳۲

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − 14 =