بیش از ۴۸۷ هزار راس دام در ماکو واکسینه شدند

منطقه آزاد ماکو – ماکو – رییس اداره دامپزشکی ماکو گفت: امسال ۴۸۷ هزار و ۹۸۳ راس دام سبک و سنگین به صورت رایگان علیه بیماری های دامی از جمله تب برفکی، شاربن، لمپی اسکین، تب مالت و آبله در این شهرستان واکسینه شدند که ۴۸۱هزار و ۸۲۴ راس از این تعداد دام سبک هستند.

به گزارش پایگاه خبری خبر ماکو، فاطمه آیرم روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: واکسیناسیون ۱۰۵۰ قلاده سگ و همچنین برنامه ریزی برای مبارزه علیه بیماری لمپی اسکین در دام بزرگ از دیگر اقدامات دامپزشکی ماکو بوده است.

وی اضافه کرد: ۳۶۶ راس دام تک سمی و ۹۳۷ راس نیز گاو گوساله علیه تب شاربن واکسینه شدند.

به گزارش پایگاه خبری خبر ماکو، تب برفکی یک بیماری عفونی و گاهی کشنده ویروسی است که به بیمار شدن حیوانات زوج سم از جمله گاو اهلی و اعضای خانواده گاوسانان منجر می شود.

ویروس عامل این بیماری در ابتدا به مدت ۲ تا سه روز تب شدید در حیوان مبتلا ایجاد کرده و سپس تاول هایی در داخل دهان و روی پا ظاهر می کند که ممکن است سرانجام پای آن را لنگ کند.

این بیماری بسیار واگیردار است و قطرات آیروسل دفع شده از حیوان آلوده، تماس با تجهیزات دامداری، غذا، وسایل نقلیه، لباس های آلوده و حیوانات شکارچی اهلی و وحشی به گسترش بیماری منجر می شود.

این بیماری به عنوان طاعون صنعت دامداری محسوب می شود و کنترل آن به واکسیناسیون، مراقبت شدید، نقل و انتقال حیوانات، قرنطینه کردن حیوانات مبتلا، اعمال محدودیت در خرید و فروش حیوانات و گاهی معدوم کردن میلیون ها راس دام بستگی دارد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − 8 =