جمع آوری زکات در ماکو ۲ برابر شد

منطقه آزاد ماکو- ماکو-مدیر کمیته امداد خمینی (ره) ماکو گفت: امسال میزان زکات جمع آوری شده در این شهرستان به ۲ برابر افزایش یافته است.

به گزارش پایگاه  خبری خبرماکو، محمد محمدنژاد روز دوشنبه در جلسه ستاد زکات ماکو بیان کرد: در هفت ماه گذشته، هشت میلیارد و ۶۵۰ میلیون ریال زکات در این شهرستان جمع آوری شد که ۲ برابر سال گذشته است.
وی با بیان اینکه بیش از ۷۰ درصد مبالغ جمع آوری شده زکات بین فقرا تقسیم می شود، افزود: بقیه مبالغ هم برای احداث مساجد و حسینیه در این شهرستان هزینه می شود.
دبیر ستاد زکات شهرستان ماکو همچنین از مساعدت ۴۰۰ میلیون ریالی این ستاد برای اجرای هشت طرح عام المنفعه در شهرستان ماکو خبر داد و اضافه کرد: ستاد های زکات در ۵۶ روستای این شهرستان در سال جاری راه اندازی شده است.
امام جمعه ماکو هم در این جلسه با تاکید بر تلاش بیشتر برای فرهنگ سازی امر زکات در این شهرستان افزود: تبلیغ و امر به معروف برای نهادینه کردن پرداخت زکات در جامعه اسلامی لازم و ضروری است.
حجت الاسلام سیدمحمد هاشمی با بیان اینکه در مدارس و مساجد باید به تبلیغ پرداخت زکات و اهمیت آن در دین اسلام اهمیت بدهیم، ادامه داد: پرداخت زکات در جامعه اسلامی به هر میزان افزایش یابد آرامش و امنیت اقتصادی جامعه اسلامی هم افزایش خواهد یافت.
به گزارش ایرنا، زکات در آذربایجان غربی بیشتر به گندم، جو و کشمش و در برخی موارد به دام تعلق می گیرد.
زکات در لغت به ۲ معنای رشد و نمو و پاک آمده است؛ واژه زکات به سهمی اطلاق می‌شود که انسان از مال خود خارج می‌کند و به فقرا می‌دهد و به این دلیل است که در پرداخت آن، امید رشد و افزایش مال همراه با خیر و برکت را دارد و موجب تزکیه و پاکی روح پرداخت کننده می‌شود.
در قرآن کریم آمدن زکات در کنار نماز نشانه آن است که رابطه با خداوند متعال از طریق نماز حاصل شده است و رابطه با مخلوق خداوند از راه ادای زکات برقرار می‌شود.
همراهی این‌ ۲ به جهت اهمیت ویژه آنهاست زیرا نماز در آیات قرآن کریم و روایات اسلامی از جایگاه خاصی برخوردار است و زکات نیز در دین اسلام در بعد اقتصادی و اجتماعی بسیار اهمیت دارد.
گندم، جو، خرما، کشمش، طلا، نقره، شتر، گاو و گوسفند مواردی است که زکات به آنها تعلق می گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + یک =