دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی : منطقه آزاد ماکو شریان حیاتی اقتصاد و تجارت ایران است

منطقه آزاد ماکو – ماکو –  مشاور رئیس جمهور و دبیرشورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشورگفت:  این منطقه شریان حیاتی اقتصاد و تجارت ایران است و بعنوان بازوی کمکی اقتصاد کشور نقش ایفاد می کند.

به گزارش پایگاه خبری خبر ماکو، مرتضی بانک شامگاه روز یکشنبه در نخستین روز از سفر به ماکو در جلسه تکریم و معارفه اعضای هیئت مدیره  منطقه آزاد ماکو،بیان کرد: منطقه آزاد ماکو یکی از مهمترین مراکز ترانزیتی و استراتژیک کشور است.

وی افزود: با توجه به ظرفیت ها و پتانسیل های این منطقه در ترانزیت و لجستیک، احداث پارک یا شهرک لجستیک در برنامه های توسعه ای سازمان قرار گیرد.

وی سفر رئیس جمهور به آذربایجان غربی را پربرکت خواند و ادامه داد: این سفر منشاء خیر برای توسعه استان به شمار می رود و گام بزرگی برای پیشرفت مناطق محروم و کم برخوردار آذربایجان غربی است.

بانک  اضافه کرد: افتتاح چندین پروژه عمرانی بخصوص فرودگاه ماکو، نیروگاه و چندین پروژه دیگر در منطقه آزاد ماکو حاصل تلاش های دولت در پاسخ به مطالبات مردم در زمان دولت تدبیر و امید است.

وی تسهیل تردد و ترانزیت در این منطقه را پراهمیت خواند و افزود: اقدامات زیرساختی خوبی در گذشته و در دولت تدبیر و امید انجام گرفته و باید تمام پروژه های نیمه تمام تا ۶ ماهه اول سال ۹۸ به اتمام برسد.

وی با اشاره براینکه امسال سال پرفراز و نشیت با وجود نوسانات ارزی برای دولت و مردم است، خاطر نشان کرد: تمرکز روی توسعه صادرات و جذب گردشگر تنها راه حل عبور از چالش های موجود اقتصادی در مناطق آزاد است.

مشاور رئیس جمهور از اهتمام دولت برای رفع موانع فعالیت های صنعتی و تولیدی خبر داد و گفت: قبول داریم که مشکلاتی در حوزه تولید و اقتصاد وجود دارد ولی با درایت و تبدیل تهدیدات به فرصت می توان به مشکلات فائق آمد.

وی اهداف راهبردی و چشم انداز تبیین شده برای چند سال آینده در سازمان منطقه آزاد ماکو را توسعه بخش و هوشمندانه خواند و ادامه داد: برنامه محوری و حرکت توسعه ای بر روی اصول با استفاده از دانش بومی می تواند نتایج به مراتب مطلوبتر را داشته باشد.

وی جذب سرمایه گذار و گردشگر را مهمترین رسالت مناطق آزاد عنوان کرد و تصریح نمود: فرصت های سرمایه گذاری در مناطق آزاد را باید غنیمت شمرد چرا که بسترها باید برای جذب سرمایه گذار  فراهم شده و با توجه به ظرفیت های گردشگری این حوزه مهم نیز دراولویت قرار گیرد.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی راه اندازی پنجره واحد خدماتی، تقویت استارتاپ ها  و استفاده از خدمات الکترونیکی نوین را یک اقدام زیرساختی خواند و گفت: دسترسی یکسان سرمایه گذاران و فعالین اقتصادی از خدمات الکترونیکی، کاهش موانع و بروکراسی اداری و تسهیل در تجارت از جمله مزایای اجرای این طرح بود.

بانک با تاکید بر اینکه باید منابع جدیدی را برای درآمدزایی در مناطق آزاد تعریف کنیم، خاطر نشان کرد: تکیه بر درآمد زایی از عوارض گمرکی برای منطقه آزاد اصلا درست نیست و هیأت مدیره جدید باید بدنبال تامین منابع جدید برای افزایش درآمد و اتمام پروژه های عمرانی باشد.

به گزارش پایگاه خبری خبر ماکو، در این مراسم میرعلی سیدی، رستم آقازاده قولکی و سید رضاحسینی به عنوان اعضای غیر موظف هیات مدیره جدید معرفی و از زحمات ارسلان ازهاری، قربانعلی سعادت و بیات ماکو تقدیر شد.

مرتضی بانک فردا در اول وقت همزمان با سفر رییس جمهور به شهرستان چالدران سفر خواهد و بعد از آن به شوط خواهد رفت.

منطقه آزاد ماکو به لحاظ محدوده جغرافیایی شامل شهرستان های ماکو، شوط، پلدشت و شهر مرزی بازرگان بوده و در منتهی الیه شمال غرب کشور واقع است.

مساحت این منطقه حدود پنج هزار کیلومترمربع و جمعیت آن بر اساس نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۹۵، حدود ۲۰۰ هزار نفر است.

منطقه آزاد ماکو به عنوان بزرگترین منطقه آزاد کشور دارای ۱۴۰ کیلومتر مرز مشترک با کشور جمهوری آذربایجان و ۱۳۰ کیلومتر مرز مشترک با کشور ترکیه است.

۷۱۳۲

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × یک =