سردخانه دومداره به منظور تسهیل در واردات گوشت و فراورده های دامی در ماکو ایجاد می شود

منطقه آزاد ماکو – ماکو – مدیر عامل سازمان منطقه آزاد ماکو گفت: به منظور تسهیل در واردات گوشت و فراورده های دامی در این منطقه سردخانه دومداره ایجاد می شود.

به گزارش پایگاه خبری خبر ماکو، غلامرضا سلیمانی شامگاه روز یکشنبه در نشست رفع موانع و مشکلات واردات گوشت، و نهاده های دامی و دیگر کالاهای اساسی از مرزهای بازرگان و پلدشت بیان کرد: در شرایط جدید تحریم های آمریکا؛ مرز بازرگان موقعیت استراتژیک در واردات کالاهای اساسی ایفا می کند.

وی افزود: به همین منظور سردخانه دو مداره زیر صفر درجه و بالای صفر درجه با استفاده از تسهیلات بانکی توسط سازمان منطقه آزاد ماکو و بخش خصوصی احداث می شود.

وی اضافه کرد: تجهیز آزمایشگاه های دامپزشکی و کشاورزی در این مرزها ضروری است و با همکاری تمامی دستگاه ها و ادارات  باید برای ترانزیت روزانه بیش از ۲۰۰۰ کامیون از مرز بازرگان آماده باشیم.

سلیمانی از بخش خصوصی برای احداث سردخانه در مرز بازرگان برای محصولات کشاورزی و دامی دعوت به همکاری کرد و خاطر نشان کرد: تمامی زیرساخت ها در این خصوص آماده است و سازمان نهایت همکاری را می کند.

مدیر عامل سازمان با تاکید بر اینکه لازم است فرمانداری ها برای ترانزیت دام زنده تمهیدات لازم را فراهم کنند، گفت: این منطقه با وجود برخورداری از ظرفیت های لجستیکی و توان تولید محصول های کشاورزی و دامپروری از جایگاه مناسبی در زمینه سردخانه ای برخوردار نیست و برای ترخیص و انجام امورات گمرکی این کالاها مجبور به ارسال آنها به خارج از منطقه است که این امر افزایش هزینه تمام شده را برای تجار، واردکنندگان و تولید کنندگان کشاورزی به همراه دارد.

وی با اشاره به اینکه مهم ترین نکته تحریم فعالیت بندرگاهی است، افزود: با تحریم حمل و نقل دریایی که یکی از رایج ترین شیوه های تجارت بین المللی و واردات و صادرات کالا است، مرز بازرگان نقش خود را برای جبران ترانزیت همچون سالهای جنگ تحمیلی ایفا می کند.

به گزارش پایگاه خبری خبر ماکو، آذربایجان غربی پنج مرز رسمی شامل پلدشت در مرز نخجوان، سرو، بازرگان و رازی در مرز ترکیه و تمرچین در مرز عراق دارد و بر اساس آمار موجود در سال ۱۳۹۵ حدود ۲۸ هزار و ۷۴۳ دستگاه کامیون از مرز پلدشت تردد کرده است.

منطقه آزاد ماکو به لحاظ محدوده جغرافیایی شامل شهرستان های ماکو، شوط، پلدشت و شهر مرزی بازرگان بوده و در منتهی الیه شمال غرب کشور واقع است.

مساحت این منطقه حدود پنج هزار کیلومترمربع و جمعیت آن بر اساس نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۹۵، حدود ۲۰۰ هزار نفر است.

منطقه آزاد ماکو به عنوان بزرگترین منطقه آزاد کشور دارای ۱۴۰ کیلومتر مرز مشترک با کشور جمهوری آذربایجان و ۱۳۰ کیلومتر مرز مشترک با کشور ترکیه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده + بیست =