فرودگاه منطقه آزاد ماکو افتتاح شد

منطقه آزاد ماکو – ماکو -فرودگاه منطقه آزاد تجاری-صنعتی ماکو امروز دوشنبه با حضور مشاور رییس جمهوری و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی افتتاح شد.

به گزارش پایگاه خبری خبر ماکو، مشاور رییس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی روز دوشنبه در آیین افتتاح این پروژه گفت: یک هزار و ۲۴۰ میلیارد ریال برای احداث فرودگاه بین المللی منطقه آزاد ماکو هزینه شده ‌و بر اساس دستور رییس جمهور پروازهای آن از مدتها پیش آغاز شده است.
مرتضی بانک افزود: احداث فرودگاه ماکو به عنوان یکی از مهم‌ترین پروژه‌های زیرساختی منطقه آزاد ماکو در دولت تدبیر و امید در دستور کار قرار گرفت و مراحل عملیاتی آن تنها حدود ۲سال طول کشید که در نوع خود یک رکورد در سطح کشور محسوب می‌شود.
وی ادامه داد: این فرودگاه دارای ترمینال مسافری به وسعت ۶ هزار و ۲۵۰ مترمربع، باند پروازی به طول سه هزار و ۲۷۰ متر و قابلیت نشست و برخاست هواپیمای بدنه متوسط از خانواده ایرباس ۳۲۰، پارکینگ هواپیما به مساحت حدود ۲۰ هزار متر مربع و امکان توقف همزمان ۲ فروند هواپیمای بدنه متوسط، برج مراقبت پرواز به ارتفاع ۳۳ متر و ساختمان تکنیکال بلاک (محل استقرار واحدهای عملیات هوانوردی) مجهز به سیستم های ارتباطی پیشرفته، تجهیزات کمک ناوبریDVORD / DME ، خدمات امداد و نجات فرودگاهی و تجهیزات و ماشین های آتش نشانی است.
بانک تاکید کرد: فعالیت های توسعه این فرودگاه برای تبدیل شدن به یک شهر فرودگاهی و مرکز نقل و انتقال بار و مسافر ادامه دارد و سرمایه گذاری ساخت این فرودگاه بر عهده سازمان منطقه آزاد ماکو بوده است.
دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با اشاره به اینکه هم اکنون منطقه آزاد ماکو به یک تحول و مرحله ای بلوغ رسیده است، گفت: در حال حاضر پنج راهبرد اصلی برای این منطقه در حوزه های کشاورزی، لجستیک، گردشگری، صنعت و تجارت تعریف شده است.
وی اضافه کرد: در مجموع۲۵۰ پروژه تا سال ۱۴۰۰ در این منطقه اجرا می شود.
وی بیان کرد: ماکو و بازرگان یکی از بزرگترین مراکز داد و ستد و کسب و کار و تجارت در کشور است و در کنار فعالیت های مبتنی بر صنعت و تجارت، اقدامات ارزشمندی نیز در بخش کشاورزی در ماکو انجام شده است.
بانک افزود: افتتاح سالن ورزشی چند منظوره بازرگان و اقامتگاه ‌های بوم گردی در ماکو نیز در سفر رییس جمهور به آذربایجان غربی افتتاح شد.
وی بیان کرد: پنج اقامتگاه بوم گردی تا پایان سال جاری و ۳۰ اقامتگاه تا سال ۱۴۰۰ در روستاهای منطقه آزاد ماکو افتتاح می شود.
دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی همچنین با اشاره به توسعه فضاهای اقامتی در منطقه آزاد ماکو گفت: در این منطقه یک هتل ۵ ستاره با ۳۰۰ اتاق تا سال ۱۴۰۲ افتتاح خواهد شدکه این هتل در فاز اول تا پایان بهار ۹۸ حدود ۲۰ اتاق و تا پایان سال آینده نیز ۸۰ اتاق را به بهره برداری می رساند.
وی اضافه کرد: به‌زودی شرکت پتروشیمی پردیس آذربایجان نیز در ماکو با سرمایه‌گذاری ۱٫۹ میلیارد یورو احداث می شود.
به گزارش پایگاه خبری خبر ماکو،، طرح ها و پروژه های منطقه آزاد ماکو شامل فرودگاه بین المللی ماکو، سالن چند منظوره ورزشی، نیروگاه سیکل ترکیبی و اقامتگاه بوم گردی منطقه آزاد به صورت ویدئو کنفرانس توسط رییس جمهور افتتاح شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × پنج =