همزمان با سفر رییس جمهور به آذربایجان غربی؛ ده ها طرح و برنامه فرهنگی، اجتماعی و ورزشی در منطقه آزاد ماکو افتتاح و اجرا می شود

منطقه آزاد ماکو – ماکو – معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد ماکو گفت: همزمان با سفر رییس جمهور به آذربایجان غربی ده ها طرح و برنامه فرهنگی، گردشگری، اجتماعی و ورزشی در منطقه آزاد ماکو افتتاح و اجرا می شود.

به گزارش پایگاه خبری خبر ماکو، حسین حمزه لو روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان کرد: بهره برداری از اقامتگاه بوم گردی بابا طاهر در روستای یارما، به وسعت ۱۰ هزار متر مربع با سرمایه گذاری بخش خصوصی ۷ میلیارد ریال و اشتغالزایی ۱۰ نفر به بهره برداری می رسد.

وی افزود: همچنین پروژه هتل کاروانسرای عباسی با حجم سرمایه گذاری ۶۰۰ میلیارد ریال با مشارکت بخش خصوصی در زمینی به مساحت ۳۰ هزار متر مربع و اشتغالزایی ۹۰ نفر کلنگ زنی می شود.

حمزه لو اضافه کرد: هتل ۵ ستاره ماوی با سرمایه گذاری ۳۰۶ میلیارد ریالی بخش خصوصی در زمینی به وسعت ۸هزار و ۵۰۰ متر مربع با اشتغالزایی ۸۰ نفر در منطقه آزاد ماکو آماده کلنگ زنی و آغاز عملیات اجرایی است.

وی به اجرای برنامه جشنواره غذاهای روستاهای منطقه آزاد ماکو اشاره کرد و افزود:  این جشنواره در ۱۵۰ روستای منطقه آزاد ماکو که دارای دهیاری هستند، برگزار شد که نمایشگاه و معرفی نفرات برتر روز /دوشنبه ۲۱ آبان / از ساعت ۱۶ الی ۲۲ در مرکز همایش ها و نمایشگاه های منطقه آزاد ماکو برگزار می شود.

وی هدف از برگزاری این جشنواره را احیای غذای سنتی و انتقال آن به نسل جدید و برند سازی غذای محلی برای جذب گردشگر عنوان کرد و ادامه داد:  ساج قاورماسی، انواع آش، کوفته و دلمه از جمله غذاهایی است که توسط بانوان روستاهای منطقه آزاد ماکو در این جشنواره ارائه شده است.

حمزه لو، تجلیل از قهرمانان ورزشی منطقه آزاد ماکو، بهره برداری از سالن ورزشی بازرگان را از مهمترین برنامه های  هفته آتی در منطقه آزاد ماکو بر شمرد.

به گزارش پایگاه خبری خبر ماکو، با حضور رییس جمهور فرودگاه بین المللی ماکو؛ نیروگاه سیکل ترکیبی افتتاح و آزاد راه بازرگان – تبریز کلنگ زنی می شود.

منطقه آزاد ماکو به لحاظ محدوده جغرافیایی شامل شهرستان های ماکو، شوط، پلدشت و شهر مرزی بازرگان بوده و در منتهی الیه شمال غرب کشور واقع است.

مساحت این منطقه حدود پنج هزار کیلومترمربع و جمعیت آن بر اساس نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۹۵، حدود ۲۰۰ هزار نفر است.

منطقه آزاد ماکو به عنوان بزرگترین منطقه آزاد کشور دارای ۱۴۰ کیلومتر مرز مشترک با کشور جمهوری آذربایجان و ۱۳۰ کیلومتر مرز مشترک با کشور ترکیه است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت + سیزده =