طرح های عمرانی نیمه تمام منطقه آزاد ماکو سال آینده پایان می یابد

منطقه آزاد ماکو – ماکو- مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو گفت: بخش قابل توجهی از طرح های عمرانی نیمه تمام در این منطقه تا نیمسال اول سال آینده به اتمام می رسد.

به گزارش پایگاه خبری خبرماکو، غلامرضا سلیمانی روز یکشنبه در آیین بزرگداشت روز پژوهش و وحدت حوزه و دانشگاه که در دانشگاه آزاد اسلامی ماکو برگزار شد، بیان کرد: در نظر داریم تا نوروز سال آینده نیز پروازهای بین‌المللی به مقصد ترکیه از فرودگاه ماکو آغاز ‌شود که روند اثر قابل توجهی در توسعه این منطقه خواهد داشت.
وی اضافه کرد: تا پایان سال آینده همچنین خیابان امام ماکو تعریض و طرح مطالعاتی خیابان ساحلی زنگبار نیز در آینده نزدیک کلنگ زنی می شود.
وی با اشاره به اینکه تا سال ۱۴۰۰ هیچ روستایی بدون آب شرب در منطقه آزاد ماکو نخواهد بود، بیان کرد: با وجود کاهش ۲۷ درصدی درآمد سازمان از منابع وارداتی، رویکرد ما تولید ثروت در منطقه است.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو ادامه داد: با توجه به ارائه تسهیلات مناسب برای کشت گلخانه ای از سوی دولت مطالعه و توافق اولیه برای این نوع کشت در ۲۰ هزار هکتار از اراضی پایاب سد کرم آباد انجام می گیرد.
سلیمانی در بخش دیگری به نقش دانشجویان در تعریف مسیر و محوریت استکبارستیزی و پاسداشت ارزش های انقلاب تاکید کرد و گفت: حرکت حوزه و دانشگاه در مسیر صحیح اخلاق مدارانه و نقد منصفانه، بهبود وضعیت ظاهری، مادی، اخلاقی و دینی در سطح جامعه را به همراه دارد.
وی با اشاره به اینکه حوزه و دانشگاه ۲ رکن بسیار مهم در انقلاب اسلامی ایران هستند، افزود: جهت گیری علمی و عملی کشور بستگی به میزان کارایی و عمکرد آنها دارد و در واقع این ۲ نهاد به منزله ۲ بالی هستند که می توانند ایران را در مسیر تعالی و پیشرفت قرار دهند.
وی با اشاره به اینکه سطح علمی دانشگاه ها بالاتر از اقدامات دستگاه های اجرایی کشور است، اضافه کرد: استفاده نکردن از توان علمی دانشگاه ها در بخش های اجرایی موجب شده مشکلاتی را در عرصه های مختلف اقتصادی و عمرانی شاهد باشیم.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو به مطالعات اندیشکده توسعه این منطقه در راستای تکمیل زنجیره های تولید اشاره کرد و ادامه داد: اگر به دنبال توسعه منطقه ای هستیم باید زنجیره تولید شکل گیرد و تکمیل این زنجیره راهگشای توسعه منطقه است.
به گزارش خبرماکو، در این جلسه از ۱۳ نفر پژوهشگر دانشگاه های آزاد اسلامی و پیام نور ماکو تجلیل شد.
منطقه آزاد ماکو به عنوان یکی از هفت منطقه آزاد کشور به لحاظ محدوده جغرافیایی منطبق بر شهرستان های ماکو، شوط، پلدشت و شهر مرزی بازرگان بوده و در دولت تدبیر و امید به الگویی برای اقتصاد مقاومتی تبدیل شده است.
مساحت این منطقه حدود پنج هزار کیلومتر مربع بوده و به تنهایی بیش از ۷۵ درصد کل مساحت مناطق آزاد کشور را به خود اختصاص داده و دومین منطقه آزاد بزرگ دنیاست.
این منطقه در مجاورت کشورهای ترکیه و جمهوری آذربایجان قرار دارد و طول مرزهای جمهوری اسلامی ایران در این منطقه با این کشورها به ترتیب ۱۳۰ و ۱۴۰ کیلومتر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 + 13 =