نخستین گام تبدیل ماکو به هاب توزیع نهاده های دامی برداشته شد

منطقه آزاد ماکو – ماکو -مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو گفت: با تفویض اختیار صدور مجوزهای بهداشتی واردات نهاده های دامی و گوشت قرمز، نخستین گام در تبدیل این منطقه به هاب توزیع نهاده و گوشت به استان های دیگر و کشورهای همسایه برداشته شد.

به گزارش پایگاه خبری خبر ماکو، غلامرضا سلیمانی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان کرد: در نشست مشترکی با استاندار آذربایجان غربی، رییس و مدیرکل دفتر قرنطینه و امنیت زیستی سازمان دامپزشکی کشور توافقنامه تفویض اختیار صدور مجوزهای بهداشتی واردات نهاده های دامی و گوشت قرمز به منطقه آزاد ماکو امضا شد.
وی افزود: منطقه آزاد ماکو به عنوان بزرگترین منطقه آزاد کشور با دارا بودن ۲ مرز مهم و استراتژیک بازرگان و پلدشت جایگاه مهمی در تسهیل تجارت به ویژه در حوزه نهاده های دامی و گوشت قرمز برای کشور دارد.
وی ادامه داد: با توجه به اینکه این منطقه ۱۴۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی به همراه آب کافی در اختیار دارد، ایجاد زنجیره تامین و تولید گوشت قرمز و سفید در این منطقه توجیه پذیر است.
سلیمانی با اعلام فراهم شدن شرایط ایجاد کشتارگاه صنعتی مدرن دام در منطقه آزاد ماکو گفت: مجوزهای لازم در این خصوص از سوی وزارت جهاد کشاورزی و سازمان دامپزشکی برای ایجاد زیرساخت های تبدیل گمرک بازرگان و پلدشت به عنوان ترمینال های ورود دام زنده و نهاده های دامی صادر شده است.
به گزارش خبرماکو، منطقه آزاد ماکو به عنوان یکی از هفت منطقه آزاد کشور به لحاظ محدوده جغرافیایی منطبق بر شهرستان های ماکو، شوط، پلدشت و شهر مرزی بازرگان بوده و در دولت تدبیر و امید به الگویی برای اقتصاد مقاومتی تبدیل شده است.
مساحت این منطقه حدود پنج هزار کیلومتر مربع بوده و به تنهایی بیش از ۷۵ درصد کل مساحت مناطق آزاد کشور را به خود اختصاص داده و دومین منطقه آزاد بزرگ دنیاست.
این منطقه در مجاورت کشورهای ترکیه و جمهوری آذربایجان قرار دارد و طول مرزهای جمهوری اسلامی ایران در این منطقه با این کشورها به ترتیب ۱۳۰ و ۱۴۰ کیلومتر است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + نوزده =