۲۳۹ برنامه عملیاتی برای توسعه منطقه آزاد ماکو تدوین شده است

منطقه آزاد ماکو – ماکو  – مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو گفت: برای دستیابی به اهدف راهبردی منطقه، تعداد ۱۸ راهبرد، ۴۱ هدف عملیاتی و ۲۳۹ برنامه عملیاتی تدوین شده است.

به گزارش پایگاه خبری خبر ماکو، غلامرضا سلیمانی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان کرد: با توجه به موقعیت جغرافیایی منحصر بفرد، منطقه آزاد ماکو با ارزش افزوده ترین نقطه برای ایجاد دهکده لجستیک و تبدیل شدن به قطب (HUB) جذب و توزیع کالا بواسطه اتصال کریدورهای  شرق – غرب و شمال – جنوب است.

وی افزود: ماکو از نظر هزینه و زمان بهترین مسیر حمل کالا از طریق بنادر مرسین و ترابزون از ترکیه به ایران است واین منطقه می تواند  به بزرگترین مرکز صادرات، واردات و ترانزیت کالا در شمال غرب کشور تبدیل شود.

سلیمانی وجود طبیعت بکر و زیبا، آب و هوای متنوع و چهارفصل، جاذبه های گردشگری منطقه مبتنی بر فرهنگ، قومیتها، طبیعت و اقلیم و آثار تاریخی بی نظیر را از پتانسیل های گردشگری این منطقه برشمرد و خاطر نشان کرد: در حوزه کشاورزی نیز با داشتن ۱۴۰ هزار هکتار اراضی قابل کشت،  ۶ سد با ظرفیت کلی ۴۲۰ میلیون مترمکعب، ۳۲ هزار هکتار شبکه آبیاری تحت فشار، صدها هکتار مزارع حاصلخیز لوله کشی شده آماده کشت ظرفیت های بی بدیلی دارد و رتبه نخست تولید آبزیان در کشور بین شهرهای غیر ساحلی را منطقه آزاد ماکو داراست.

وی وجود بیش از ۱۰۰ واحد فعال صنعتی و معدنی،  وجود چهار شهرک صنعتی فعال را از ظرفیت های منطقه آزاد ماکو درحوزه صنعت و معدن عنوان کرد و افزود: دو شهرک صنعتی جدید نیز طراحی شده است و ماکو تنها منطقه  آزاد کشور با پتانسیل های بسیار بالای معدنی وفور سنگهای تزئینی و نما است و امکان تولید مشترک با کشورهای همسایه با توجه به ویژگی به صرفه بودن تولید در منطقه فراهم است.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکوادامه داد: این منطقه در ۱۰ سال آینده منطقه ای هوشمند خواهد شد، که با دستیابی به توسعه سبز پایدار و فراگیر حلقه اتصال آسیا و اروپا خواهد بود.

سلیمانی با اشاره به برنامه های راهبردی منطقه آزاد ماکو افزود: برای دستیابی به ۳ هدف راهبردی تعداد ۱۸ راهبرد، ۴۱ هدف عملیاتی و ۲۳۹ برنامه عملیاتی تدوین شده است.

وی افزود: زنجیره های تولید ارزش افزوده در منطقه آزاد ماکو در حوزه های لجستیک، گوشت قرمز و سفید، نساجی، پوشاک، فرش و دستبافته ها، شیلات (لابستر و شاه میگو و ماهی کپور و قزل آلا)، فرو آلیاژها و سیلیکون متال، گیاهان داروئی، مواد معدنی، بازالت، سنگهای تزئینی و قیمتی، منیزیم، پائین دستی پتروشیمی، گردشگری، لبنیات (سنتی و صنعتی)، صیفی جات و عسل شناسایی شده است.

به گزارش خبرماکو، ۱۱۷ واحد تولیدی منطقه ۹۲ واحد فعال و ۱۵ واحد غیرفعال است، که موجب اشتغال زائی ۲۴ هزار و ۶۰۰ نفر شده است که از این تعداد ۲ هزار و ۶۵۰ نفر در بخش تولید صنعتی و یک هزار و ۱۱۰ نفر در بخش تولید معدنی مشغول به فعالیت هستند.

منطقه آزاد ماکو به لحاظ محدوده جغرافیایی شامل شهرستان های ماکو، شوط، پلدشت و شهر مرزی بازرگان بوده و در منتهی الیه شمال غرب کشور واقع است.

مساحت این منطقه حدود پنج هزار کیلومترمربع و جمعیت آن بر اساس نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۹۵، حدود ۲۰۰ هزار نفر است.

منطقه آزاد ماکو به عنوان بزرگترین منطقه آزاد کشور دارای ۱۴۰ کیلومتر مرز مشترک با کشور جمهوری آذربایجان و ۱۳۰ کیلومتر مرز مشترک با کشور ترکیه است.

۷۱۳۲

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − 2 =