استاندار: منطقه آزاد ماکو مزیت اقتصادی آذربایجان غربی است

به گزارش پایگاه خبری خبر ماکو:

استاندار آذربایجان غربی گفت: منطقه آزاد ماکو از مزیت های اصلی اقتصادی استان به شمار می رود و رشد اقتصادی منطقه را در پی دارد.

به گزارش ایرنا، محمدمهدی شهریاری روز چهارشنبه در جلسه مشترک با مسوولان سازمان منطقه آزاد ماکو افزود: برخی قوانین و شرایط همچون تحریم مانع از بهره مندی حداکثری از مناطق آزاد شده است اما این مناطق همچنان باید به فلسفه وجودی خود در توسعه مناطق عمل کنند.
استاندار آذربایجان غربی با تاکید بر اینکه مدیرعامل این سازمان نباید به عنوان رقیبی برای فرمانداران داخل محدوده این منطقه تلقی شود، اظهار داشت: مسوولان با احساس مسوولیت و همدلی برای توسعه منطقه تلاش کنند.
شهریاری همچنین از سفر معاون وزیر نفت و معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت به آذربایجان غربی طی روزهای آینده خبر داد ولی به جزئیات این سفر اشاره ای نکرد.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد تجاری ماکو در این جلسه مناطق آزاد را فرصتی برای توسعه متوازن استان های مرزی دانست و گفت: وظیفه اصلی مناطق آزاد پیوند اقتصاد ملی با اقتصاد بین المللی بوده اما در سطح کشور توفیق چندانی نداشته است.
غلامرضا سلیمانی با اشاره به ایجاد منطقه آزاد ماکو در دولت تدبیر و امید، بیان کرد: مردم این منطقه رشد و توسعه را امروز به خوبی احساس می کنند ولی باید اذعان کنیم که در گذشته طرح های اجرا شده در این منطقه پیوند فرهنگی و اقتصادی مناسبی نداشته است.
وی با اشاره به برنامه ریزی علمی برای توسعه این منطقه، ادامه داد: محورهای توسعه منطقه آزاد ماکو مشخص شده و تمامی طرح ها برای اجرا اولویت بندی شده است.
وی با اشاره به قانون فنس کشی مناطق آزاد، اظهار داشت: این منطقه بیش از ۵۰۰ هزار هکتار وسعت دارد و به تازگی نیز چندین شهر به این منطقه الحاق یافته و در عمل فنس کشی در این بازه زمانی و با بودجه فعلی را امکان ناپذیر کرده است.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد تجاری ماکو با اعلام اینکه سرمایه این سازمان از ۱۰۰ میلیارد ریال به ۱۳ هزار میلیارد ریال افزایش یافته، گفت: افزایش سرمایه این سازمان سبب شده است تا در رایزنی برای سرمایه گذاری موفق تر عمل شود.
وی با اشاره به برنامه ریزی برای اجرای طرح اتصال خط ریلی ایران به ترکیه از مسیر منطقه آزاد تجاری ماکو، بیان کرد: عملی شدن این طرح می تواند منجر به تحول در منطقه شود.
وی ادامه داد: اعمال تحریم های ظالمانه برای کشور و ایجاد محدودیت های جدید برای کشتیرانی جمهوری اسلامی در جنوب کشور سبب شده است تا همچون دوران دفاع مقدس برای برون رفت از وضعیت فعلی اقتصادی به مرزهای زمینی امیدوار باشیم.
سلیمانی همچنین از تلاش برای ایجاد منطقه لجستیک گمرکی در منطقه آزاد تجاری ماکو خبر داد و افزود: این منطقه باید با همکاری کشورهای همسایه و در راستای تسهیل روابط اقتصادی ایجاد شود.
وی کشاورزی، دامپروری و شیلات را از ویژگی های اقتصادی منطقه عنوان کرد و گفت: در همین راستا تفاهم نامه ای با بنیاد شهید و امور ایثارگران به امضا رسیده است تا طرحی برای اصلاح نژاد برخی دام ها در منطقه اجرا شود.
وی طبیعت گردی را یکی دیگر از ظرفیت های اقتصادی منطقه دانست و اظهار داشت: برندسازی منطقه در همین راستا به اتمام رسیده و مراحل بازاریابی و تبلیغ در حال انجام است.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد تجاری ماکو با بیان اینکه بروکراسی اداری در این منطقه سه برابر استان های مرکزی بوده، گفت: با تمهیدات انجام شده و ایجاد میز خدمت این میزان به اندازه ای کاهش یافته که توان ثبت شرکت در مدت ۲ روز در این منطقه به وجود آمده است.
رضا حسینی، معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار آذربایجان غربی نیز بر ضرورت توجه به اتصال خط ریلی ایران از طریق منطقه آزاد ماکو به جمهوری ترکیه تاکید کرد و افزود: غفلت در احداث این خطر ریلی سبب شده است تا کشورهایی همچون چین برای اتصال به اروپا مسیر جدیدی از طریق روسیه را برگزیند.
وی با بیان اینکه منطقه آزاد ماکو ۲۵ برابر منطقه آزاد ارس است، گفت: وسعت این منطقه بیش از ۵۰۰ هزار هکتار است و ظرفیت های بی بدیلی دارد.
به گزارش ایرنا، در این جلسه فرمانداران منطقه آزاد ماکو به بیان نظرهای خود پرداختند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج − دو =