بزودی پروازهای بین‌المللی منطقه آزاد ماکو به کشور ترکیه برقرار می‌شود

منطقه آزاد ماکو – ماکو – مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو  گفت: در سفر اخیر به ترکیه رایزنی برای برقراری پروازهای بین‌المللی از منطقه آزاد ماکو به کشور ترکیه صورت گرفته است و بزودی این پرواز ها برقرار می شود.

به گزارش پایگاه خبری خبر ماکو، غلامرضا سلیمانی  روز یکشنبه در جلسه شورای اداری شهرستان ماکو که در محل فرمانداری این شهرستان برگزارشد، بیان کرد: یک فروند هواپیمای چهار موتوره ۷۵نفره برای انجام این کار اجاره شده است.

وی افزود: این اقدام در راستای برقرار کردن پروازهای بین المللی ماکو-‌ترابزون، مشهد، تهران و شهرهای دیگر است.

سلیمانی ادامه داد: بسیاری از پروژه‌ها عمرانی سازمان در سال‌۹۸ به پایان خواهد رسید و برای سال آینده نیز ۲۵۰برنامه تدوین شده است و برای چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران افتتاح و بهره‌برداری از پروژه‌های مهمی را در دستور کار داریم.

وی در  ادامه با بیان اینکه سرمایه سازمان به یک هزار و ۳۰۰میلیارد تومان افزایش یافت، خاطر نشان کرد: تا پایان سال افزایش سرمایه در این شرکت ادامه خواهد داشت که گستره بهره‌مندی از آن در سطح ۳شهرستان خواهد بود.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو ادامه داد: اراضی مساعد کشاورزی منطقه آزاد ماکو پتانسیل بی‌نظیر این منطقه در زمینه ایجاد شغل پایدار است، کارگروهی در این زمینه تشکیل شده که بررسی الگوی کشت، قیمت تمام‌شده و همچنین بررسی هدف از کشت، اقتصادی و صادراتی بودن است را برعهده دارد.

وی اضافه کرد: ۵هزار هکتار از زمین‌های منطقه برای کشت گلخانه‌ای و ۲۰هزار هکتار از اراضی ملی برای کشت سایبانی برای کشت نوین اختصاص داده شده است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه منطقه آزاد ماکو توانایی تبدیل شدن به سردخانه گوشت وارداتی و دارو دارد تاکید کرد: سالانه یک میلیون دام سبک و ۵۰۰هزار دام سنگین نیاز کشور است که بنا به رایزنی‌های صورت گرفته با کشور همسایه مقرر شد در این راستا مجوز واردات دام زنده از طریق خاک ترکیه به کشور ایران و از مرز بازرگان داده شود.

سلیمانی با اشاره به اینکه امنیت جانی و مالی مناطق آزاد بسیار مهم است، عنوان کرد: ایجاد این امنیت در منطقه آزاد تجاری-صنعتی ماکو به جدیت از سوی سازمان پیگیری می‌شود تا با ایجاد فضای امن برای سرمایه‌گذاران، نقش خود را در این برهه از زمان ایفا کند.

وی افزود: در راستای توسعه منطقه، اولین اقدام سازمان ایجاد شورای اداری منطقه آزاد تجاری-صنعتی ماکو است که بودجه اصلاحی در سال۹۸، ۵۸درصد افزایش یافته است.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو بر لزوم افزایش سواد رسانه‌ای تاکید کرد و گفت: مردم و مسئولین باید به این واقعیت دست بیابند که باید پیشران در خدمت به مردم باشند و امروزه نباید هیچ ابزاری که عامل تخریب کشورمان است، به دشمن داده شود.

به گزارش خبرماکو، منطقه آزاد ماکو به عنوان یکی از هفت منطقه آزاد کشور به لحاظ محدوده جغرافیایی منطبق بر شهرستان های ماکو، شوط، پلدشت و شهر مرزی بازرگان بوده و در دولت تدبیر و امید به الگویی برای اقتصاد مقاومتی تبدیل شده است.

مساحت این منطقه حدود پنج هزار کیلومتر مربع بوده و به تنهایی بیش از ۷۵ درصد کل مساحت مناطق آزاد کشور را به خود اختصاص داده و دومین منطقه آزاد بزرگ دنیاست.

این منطقه در مجاورت کشورهای ترکیه و جمهوری آذربایجان قرار دارد و طول مرزهای جمهوری اسلامی ایران در این منطقه با این کشورها به ترتیب ۱۳۰ و ۱۴۰ کیلومتر است.

۷۱۳۲

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده − 1 =