بیش از ۲۰۰ هزار مسافر از پایانه مرزی پلدشت تردد کردند

منطقه آزاد ماکو – پلدشت – مدیر پایانه مرزی پلدشت گفت: ۲۰۰ هزار و ۱۲۶ مسافر طی ۹ ماه سال جاری از این پایانه مرزی تردد داشتند که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۷۸ درصد افزایش دارد.

به گزارش پایگاه خبری خبرماکو، ایرج آزادی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این آمار در مدت مشابه سال گذشته ۱۱۶ هزار و ۸۲۶ نفر بود که بیشتر آنان را اتباع نخجوان تشکیل می دهند.
وی ادامه داد: میانگین تردد روزانه در ۹ ماه سال جاری از مرز پلدشت، ۷۵۴ نفر برآورد شده است.
وی با بیان اینکه خروج مسافر ایرانی نیز نسبت به مشابه سال قبل با ۲ هزار و ۱۰۴ نفر تردد، ۸۷ درصد کاهش داشته است، افزود: خروج مسافر ایرانی در مدت مشابه سال قبل ۱۵ هزار و ۹۱۰ نفر بود.
وی اضافه کرد: پلدشت ۱۴۹ کیلومتر مرز مشترک با جمهوری آذربایجان دارد و روزانه صدها مسافر از نخجوان برای سیاحت و خرید کالای ایرانی از طریق مرز صنم بلاغی پلدشت وارد کشورمان می شوند.
وی ادامه داد: ارزان بودن کالاهای ایرانی به ویژه مواد خوراکی باعث شده است که اهالی جمهوری خود مختار نخجوان برای خرید کالا به پلدشت سفر کنند.
به گزارش خبرماکو، آذربایجان غربی علاوه بر مرز مشترک با نخجوان در پلدشت و شمال عراق در تمرچین تنها استان کشورمان است که با ترکیه از طریق مرز بازرگان، رازی خوی و سرو ارومیه مرز زمینی دارد.
پایانه مرزی پلدشت از شاهراه‌های کم‌نظیر جمهوری اسلامی ایران در دستیابی به بازارهای آسیای میانه از طریق آذربایجان‌غربی به شمار می رود.
این پایانه در ۴۷ کیلومتری غرب ماکو و در جوار رودخانه مرزی ارس قرار دارد و حدود ۴۰ سال از فعالیت رسمی آن می‌گذرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + سه =