جلسه کمیته فرعی امنیتی شهرستان ماکو و استان آغری در مرز ایران برگزار شد

منطقه آزاد ماکو – ماکو – هشتاد و هفتمین جلسه کمیته فرعی امنیتی ۲ طرف مرز ایران و ترکیه با حضور فرماندار شهرستان ماکو و والی آغری ترکیه برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری خبر ماکو،  شاهین علیزاده فرماندار شهرستان ماکو و رئیس هیات ایرانی در این دیدار که روز چهار شنبه برگزار شد، ضمن تبریک نود و پنجمین سالگرد جمهوریت کشور ترکیه و فرا رسیدن سال نو میلادی به طرف ترک و با اظهار خرسندی از آرامش و امنیت کامل در مرزهای ۲ کشور گفت: جمهوری اسلامی ایران به حفظ تمامیت ارضی و آرامش و امنیت کامل و پایدار با تلاش مرزبانان خود در مرزهای خود اهمیت بسیار می دهد.

وی با بیان اینکه برای ادامه این امنیت و آرامش در مرزهای کشور مسئولان ایرانی بسیار تلاش می کنند، اضافه کرد: در سایه این تلاش تاکنون مساله خاص امنیتی در مرزهای بین ۲ کشور به وجود نیامده است.

وی ادامه داد: تجربیات گذشته نشان داده است همراهی، همدلی و تلاش فرمانداران و والیان شهرهای همجوار بعنوان مسئولین سیاسی مناطق دو کشور در جهت تسهیل در تردد و مبادلات مرزی بسیار نتیجه بخش  بوده است و همچنین  مصوبات جلسه کمیته فرعی و امنیتی منجر به توسعه روابط سیاسی و اقتصادی دو کشور شده است .

وی با درخواست از والی استان آغری برای تداوم همکاری مسئولان مرزی ۲ کشور برای پایداری بیشتر امنیت در مرزها و همکاری تجاری و اقتصادی به تردد برخی افراد غیر مجاز و متجاوز مرزی اشاره کرد و ادامه داد: لازم است برای جلوگیری از تردد این گونه افراد که بیشتر از اتباع کشورهای افغانستان و پاکستان هستند، همکاری بیشتر صورت بگیرد.

وی اضافه کرد:  این ملاقاتهای دوستانه و صمیمی در گسترش روابط برادرانه و همچنین افزایش مبادلات تجاری و اقتصادی دو کشور در راستای سیاستهای اقتصادی دولت دو کشور موثر خواهد بود .

والی آغری و رئیس هیت ترک نیز در این جلسه با تقدیر از نیروهای مرزبانی دو کشور برتداوم همکاری های سیاسی و اقتصادی بمنظور حفظ امنیت پایدار در مرز های جمهوری اسلامی ایران و ترکیه تاکید کرد .

سلیمان البان افزود : امیدواریم نتایج هشتاد و هفتمین جلسه کمیته فرعی و امنیتی دو کشور نیز همچون گذشته مایه آسایش و آرامش هر بهتر هموطنانمان و کاهش فعالیت های تروریستی در مرزهای دو کشور باشد.

به گزارش خبرماکو، در پایان این جلسه هر دوطرف در خصوص گسترش همکاری دوجانبه و تسهیل روابط تجاری و اقتصادی ، مبارزه با عناصر تروریستی و قاچاق مواد مخدر و کالا و همچنین کاستن برخی نارسایی ها در ارائه خدمات متقابل توافق و تفاهم نامه ای به امضاء فرماندار ماکو به نمایندگی از جمهوری اسلامی ایران و والی آغری به نمایندگی از کشور ترکیه رسید .

جلسه کمیته فرعی و امنیتی ، هر سه ماه یکبار در خاک جمهوری اسلامی ایران و ترکیه برگزار می شود.

ماکو یکی از شهرهای استان آذربایجان غربی در شمال غربی ایران است.

این شهر به دلیل آنکه در کنار مرز و گمرک بازرگان واقع شده‌است محل عبور مسافرینی است که قصد دارند از طریق زمینی به ترکیه سفر کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 + 10 =