مدیرعامل : طرح جامع مدیریت پسماند منطقه آزاد ماکو توسط بخش خصوصی اجرای می شود

منطقه آزاد ماکو – ماکو – مدیر عامل سازمان منطقه آزاد ماکو در نشست هماهنگی اجرای طرح جامع مدیریت پسماند منطقه آزاد ماکو با اشاره به اهمیت اجرای درست این طرح با همکاری تمامی دستگاه های ذی ربط گفت: در راستای مدیریت پسماند بخش خصوصی سرمایه گذاری ۱۵۰میلیارد ریالی در این منطقه انجام می دهد.

به گزارش پایگاه خبری خبر ماکو، غلامرضا سلیمانی روز سه شنبه در این نشست که با حضور فرمانداران، شهرداران و روسای شوراهای اسلامی شهرهای ماکو، شوط، پلدشت، بازرگان و مرگنلر برگزار شد، بیان کرد: مطالعات تلفیق طرح های پسماند شهرستان ها انجام شده است و برای طرح جامع مدیریت پسماند در سطح منطقه آزاد ماکو همه دستگاه ها و مسولین ذیربط همکاری کنند.

وی در ادامه با بیان اینکه مطالعات طرح جامع مدیریت پسماند با رویکرد طراحی مفهومی سیستم مدیریت پسماند تهیه شده بود، افزود: این مطالعات با رویکرد جامع نگر برای فراهم آوردن زمینه لازم جهت اجرای طرح تفضیلی مدیریت پسماندهای عادی در منطقه آزاد ماکو انجام شد.

وی هدف از اجرای این طرح را بهره برداری از مزایای مدیریت کل نگر و کاهش هزینه های مدیریت پسماند در سطح منطقه عنوان کرد و اضافه نمود: بهره گیری از امکانات شهرستان ها برای ارتقای کیفیت زندگی، یکپارچکی در رویکرد مدیریت پسماند در سطح منطقه و کاهش آلودگی های زیست محیطی به واسطه انتخاب بهترین گزینه برای مدیریت پسماند از دیگر اهداف اجرای این طرح است.

وی ادامه داد: مطالعات کمی و کیفی و سیمای طرح، اجرا شده و طرح مصوب گردیده لذا برای اجرا باید با همت بیشتر اقدام کنیم.

مدیر عامل سازمان با اشاره به اینکه روزانه ۱۴۶ تن در شهرستان های ماکو، شوط و پلدشت پسماند عادی تولید می شود، خاطر نشان کرد: علاوه بر این روزانه ۶۹ تن نخاله ساختمانی و سالانه نزدیک ۸ هزارتن پسماند کشاورزی  نیز در این سه شهرستان بوجود می آید.

وی اظهار داشت: برای اجرای این طرح سرمایه گذار بخش خصوصی با سرمایه گذاری بالغ بر ۱۵۰میلیارد ریال جهت احداث کارخانه کمپوست تصفیه خانه و سایت دفن بهداشتی زباله اقدام  می کند.

سلیمانی با اشاره به اینکه سازمان منطقه آزاد ماکو ۱۰ هکتار زمین به همین منظور واگذار می کند، افزود: مقرر شد این سازمان نسبت به احداث جاده دسترسی سایت جدیدپسماند منطقه اقدام و مجوزهای زیست محیطی را صادر کند.

به گزارش خبرماکو، در این نشست مقرر شد سازمان منطقه آزاد ماکو پیرو هماهنگی و مذاکره با استانداری و دستگاه های اجرایی ذیربط  پیگیر تشکیل سازمان مدیریت پسماند منطقه آزاد شود.

همچنین مقرر شد، ‌شهرداری ها سایت های فعلی پسماندهای شهرهای خود را ساماندهی کنند و همچنین شهرداری ها در سطح منطقه، چهار ایستگاه انتقال زباله جهت انتقال به سایت اصلی احداث کنند.

منطقه آزاد ماکو به عنوان یکی از هفت منطقه آزاد کشور به لحاظ محدوده جغرافیایی منطبق بر شهرستان های ماکو، شوط، پلدشت و شهر مرزی بازرگان بوده و در دولت تدبیر و امید به الگویی برای اقتصاد مقاومتی تبدیل شده است.

مساحت این منطقه حدود پنج هزار کیلومتر مربع بوده و به تنهایی بیش از ۷۵ درصد کل مساحت مناطق آزاد کشور را به خود اختصاص داده و دومین منطقه آزاد بزرگ دنیاست.

این منطقه در مجاورت کشورهای ترکیه و جمهوری آذربایجان قرار دارد و طول مرزهای جمهوری اسلامی ایران در این منطقه با این کشورها به ترتیب ۱۳۰ و ۱۴۰ کیلومتر است.

۷۱۳۲

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 2 =