۳۰میلیون دلار کالا از گمرک پلدشت صادرات شده است

منطقه آزاد ماکو – پلدشت- مدیر گمرک پلدشت گفت: ازابتدای سالجاری تاکنون صادرات کالا از این گمرگ به ۳۰میلیون دلار رسیده، که نسبت به سال گذشته ۲ برابر افزایش دارد.

به گزارش پایگاه خبری خبر ماکو، اکبر احمد پور روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان کرد: از طریق این مرز ۵ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار نیز کالا ترانزیت شده است  که نسبت به سال گذشته از لحاظ ارزش صادرات ۲ برابر و از لحاظ میزان ترانزیت ۱۰۰ درصد افزایش دارد.

وی افزود: عمده محصولات صادراتی و ترانزیتی از گمرک پلدشت شامل محصولات کشاورزی و لبنی، پتروشیمی، پلاستیکی، آهن آلات و مس، پنبه، کاشی و سرامیک و لوازم ساختمانی است.

وی اضافه کرد: در این مدت ۲۲۰ هزار مسافر خارجی نیز از طریق مرز پلدشت وارد کشورمان شدند که این رقم نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته ۱۰۰ درصد افزایش دارد.

وی خاطر نشان کرد: از اول بهمن امسال فعالیت گمرک پلدشت از ۱۲ ساعت به ۱۶ ساعت افزایش می یابد.

مدیر گمرگ پلدشت با بیان اینکه این گمرک، توانسته از لحاظ صادرات کالا در میان گمرکات استان پس از بازرگان رتبه دوم را به خود اختصاص دهد، بیان کرد: با این روند پیش بینی می شود تا صادرات کالا از گمرک صنم بلاغی پلدشت تا پایان سال جاری به بیش از ۲۵ میلیون دلار برسد.

به گزارش خبرماکو، آذربایجان غربی با ۹۶۷ کیلومتر مرز مشترک با سه کشور جمهوری آذربایجان، ترکیه و عراق به ‌دلیل دارا بودن پنج پایانه و ۹ گمرک مرزی ظرفیت قابل توجهی برای دسترسی به بازارهای جهانی و توسعه اقتصادی دارد و در این میان پایانه و گمرک پلدشت با وجود ظرفیت های صادراتی، ترانزیتی و گردشگرپذیری، نمود عینی بهره مندی از یک ظرفیت محلی برای ارزآوری پایدار در این استان مرزی است.

پلدشت در ۴۷ کیلومتری غرب ماکو و شمالی ترین نقطه این استان واقع بوده که در سال ۱۳۸۸ از ماکو جدا شد و به جمع ۱۷ شهرستان این استان پیوست؛ پایانه و گمرک مرزی پلدشت نیز در این شهرستان و در کنار رود مرزی ارس قرار گرفته که یکی از دروازه های ترانزیت کالا از ایران به اروپاست.

مسیر گمرک و پایانه مرزی پلدشت به مقصد کشورهای ارمنستان، جمهوری آذربایجان و قفقاز بسیار هموار بوده و وجود این مسیر مناسب، رونق مبادلات اقتصادی ایران با شمال آسیا و اروپا را موجب شده است.

۷۱۳۲

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + 9 =