یارانه سوخت به حساب ۸ هزار خانوار مرزنشین ماکو واریز شد

منطقه آزاد ماکو- ماکو – در حالی که طی سه سال گذشته تنها ۱۰۰ هزار تومان در ۲ نوبت از محل عواید سوخت مرزنشینان به حساب ۲۵ هزار خانوار آذربایجان غربی واریز شده بود، اکنون با تدبیر نماینده عالی دولت این ارقام به ۴۰۰ هزار تومان برای ۷۵ هزار خانوار افزایش یافته و به گفته بخشدار مرکزی ماکو این یارانه به حساب هشت هزار خانوار مرزنشین این شهرستان نیز پرداخت شده است

به گزارش پایگاه خبری خبر ماکو، جمال کوهی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این میزان یارانه سوخت با تدبیر استاندار آذربایجان غربی و همزمان با چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی به حساب اهالی ۱۱۰ روستای ساکن در فاصله ۲۰ کیلومتری مرزی این شهرستان واریز شد.
وی با تاکید بر اینکه این مبلغ برای اهالی ۴۰ روستا در بخش بازرگان و ۷۰ روستا در بخش مرکزی واریز شد، ادامه داد: اهالی این روستاها با توجه به لیست اعلامی دهیاران نسبت به افتتاح حساب در بانک کشاورزی اقدام کردند و طی روزهای گذشته صف هایی در مقابل شعبه های بانک کشاورزی برای دریافت کارت بانکی تشکیل شد.
وی اضافه کرد: این یارانه هیچ ارتباطی با کارت مرزنشینی ندارد و منابع آن با تدبیر استاندار آذربایجان غربی در نحوه فروش سهمیه سوخت مرزنشینان تامین شده است.
به گزارش خبرماکو سهمیه سوخت مرزنشینان پیش از این به میزان ۱۲ هزار تن در ماه به آذربایجان غربی اختصاص می یافت و مجوز توزیع آن به ۳۰ نفر خاص(کارکزار) واگذار می شد و آنان هم حواله های این سوخت را در بازار آزاد عرضه کرده و ضمن کسب سود قابل توجه، ۱۰۰ تومان هم از بابت هر لیتر آن به حساب استانداری واریز می کردند.
این سهمیه طی سال گذشته با افزایش روبرو بود و در مردادماه ۸۰ هزار تن، در شهریورماه ۷۰ هزار تن و در مهرماه که محمدمهدی شهریاری به عنوان استاندار آذربایجان غربی معرفی شد، نیز ۴۰ هزار تن مجوز صادر شده بود.
با تدبیر استاندار آذربایجان غربی این سهمیه به مزایده گذاشته شد و تا ۲۵ هزار ریال به فروش رفت؛ در سایه این روش درآمد ناشی از فروش سوخت مرزنشینان که کمتر از ۱۰ میلیارد تومان بود به ۱۰۰ میلیارد تومان افزایش پیدا کرد و به حساب استانداری واریز شد.
اکنون ۷۵ هزار دانش آموز ۹۷۰ کیلومتر مرز آذربایجان غربی با سه کشور همسایه از همین محل، اغذیه رایگان دریافت می کنند و ۸۰ هزار مسکن روستایی مرزی هم بیمه حوادث شده است؛ همچنین از این محل در مهر سال جاری بازماندگان از تحصیل در نوار مرزی این استان زیرپوشش آموزش و پرورش قرار گرفتند و بیمه عشایر روستایی نیز از سوی استاندار آذربایجان غربی در حال پیگیری است.
طی روزهای اخیر هم ۴۰۰ هزار تومان به حساب هر یک از ۷۵ هزار خانوار مرزی استان واریز شد؛ این در حالی است که طی سه سال گذشته ۱۰۰ هزار تومان در ۲ نوبت به حساب ۲۵ هزار خانوار واریز شده بود؛ این مبالغ پیش از این به حساب مرزنشینان سه شهرستان واریز می شد و از این پس به مرزنشینان ۹۷۰ کیلومتر مرز این استان تعمیم یافته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − 17 =