همزمان با دهه فجر؛ مزرعه پرورش آبزیان کشور در منطقه آزاد ماکو کلنگ زنی شد

منطقه آزاد ماکو – ماکو – همزمان با چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی یکی از بزرگترین مزارع پرورش آبزیان کشور با سرمایه گذاری ۷۰۰ میلیارد ریالی بخش خصوصی در دشت زنگنه منطقه آزاد ماکو کلنگ زنی شد.

به گزارش پایگاه خبری خبر ماکو، مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو روز چهارشنبه در آیین کلنگ زنی این طرح اظهار داشت: تولید مواد پروتئینی و بالا بردن سرانه مصرف آبزیان در کشور، اشتغالزایی و تحول در اقتصاد منطقه از مزیت های این طرح بزرگ است.
غلامرضا سلیمانی به ضرورت گسترش فرهنگ آبزی پروری و توسعه پرورش ماهی اشاره کرد و ادامه داد: منطقه آزاد ماکو با برخورداری از موقعیت ممتاز و منابع آبی بی نظیر و تولید سالانه بیش از سه هزار تن انواع آبزیان، جایگاه ممتازی در تولید شیلات و آبزیان را به خود اختصاص داده است.
وی بیان کرد: با اجرای این طرح خاویار که از گونه ماهیان سیبری و اقلیم منطقه است با هدف تحقق اقتصاد مقاومتی و اشتغالزایی برای اولین بار در سطح کشور در منطقه آزاد ماکو تولید خواهد شد.
به گزارش خبرماکو، این طرح تولید و پرورش انواع ماهیان گرم آبی و خاویار در مزرعه ای به مساحت ۳۱۷ هکتار اجرا شده و در فاز اول این طرح برای ۳۰۰ نفر اشتغال ایجاد می شود.
به گفته سرمایه گذار این طرح، مزارع پرورش ماهی با توجه به تکنولوژی نوین شامل دستگاه «اکسی ترانس» برای اکسیژن دهی و «درام فیلت»ر برای تصفیه پساب احداث خواهد بود.
منطقه آزاد ماکو به عنوان یکی از هفت منطقه آزاد کشور به لحاظ محدوده جغرافیایی منطبق بر شهرستان های ماکو، شوط، پلدشت و شهر مرزی بازرگان بوده و در دولت تدبیر و امید به الگویی برای اقتصاد مقاومتی تبدیل شده است.
مساحت این منطقه حدود پنج هزار کیلومتر مربع بوده و به تنهایی بیش از ۷۵ درصد کل مساحت مناطق آزاد کشور را به خود اختصاص داده و دومین منطقه آزاد بزرگ دنیاست.
این منطقه در مجاورت کشورهای ترکیه و جمهوری آذربایجان قرار دارد و طول مرزهای جمهوری اسلامی ایران در این منطقه با این کشورها به ترتیب ۱۳۰ و ۱۴۰ کیلومتر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × دو =