۳۶٫۷ میلیون دلار کالا از منطقه آزاد ماکو صادر شد

منطقه آزاد ماکو- ماکو – مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو گفت: طی سال جاری ۳۶ میلیون و ۷۰۰ هزار دلار صادرات کالای تولیدی و سورتینگ از این منطقه انجام شده است‌.

به گزارش پایگاه خبری خبر ماکو، غلامرضا سلیمانی پنجشنبه شب در گفت و گو با خبرنگاران با بیان اینکه طی سال گذشته میزان صادرات از این منطقه ۱۶ میلیون دلار بود، بیان کرد: میزان صادرات انجام شده طی سال جاری نزدیک به ۱۸ میلیون دلار بیشتر از برنامه ریزی ها بوده است.
وی همچنین با اشاره به برخی اخبار منتشر شده مبنی بر تبدیل مناطق آزاد به هاب واردات در کشور اظهار داشت: متاسفانه در این‌راستا آدرس اشتباهی به افکار عمومی می دهند؛ طی سال جاری تنها سه میلیون دلار واردات از طریق اهالی منطقه انجام شده است.
وی با بیان اینکه به دنبال تبدیل منطقه آزاد ماکو به قطب تولید پوشاک در کشور هستیم، اضافه کرد: در تحقق این امر از ظرفیت ترک ها نهایت بهره مندی را خواهیم برد.
سلیمانی با اشاره به اینکه بودجه سال جاری منطقه آزاد ماکو ۲ هزار و ۸۵۰ میلیارد ریال بود، گفت: تا به امروز ۴۶ درصد بودجه امسال محقق شده است.
مدیرعامل منطقه آزاد ماکو افزود: با توجه به تدابیر اتخاذی و شبکه جدید تامین مالی همچون استفاده از ظرفیت بخش خصوصی، برای سال آینده بودجه چهار هزار و ۲۰۰ میلیارد ریالی پیش بینی شده است.
وی در رابطه با واریز درآمد ناشی از عوارض مسافری منطقه آزاد ماکو به خزانه، توضیح داد: طی یک تصمیم اشتباه گرفته شده، نزدیک به ۶ ماه درآمد ناشی از عوارض مسافری در این منطقه به خزانه پرداخت شد که خوشبختانه این مشکل حل شده و از این پس درآمد آن به حساب خود سازمان منطقه آزاد ماکو واریز خواهد شد.
وی در رابطه با معضل صف طولانی کامیون ها در بازرگان بیان کرد: این مشکل نااشی از قطع چند ساعته سیستم گذرنامه کشور و تغییر مسوولان گمرک ترکیه در طرف مقابل است که امیدواریم به زودی حل شود.
سلیمانی همچنین از احداث پارکینگ و محلی برای استراحت و برخورداری رانندگان کامیون از امکانات رفاهی توسط بخش خصوصی در منطقه خبر داد.
مدیرعامل منطقه آزاد ماکو در رابطه با تعریض خیابان امام (ره) ماکو گفت: با وجود همه شعارها ریالی به این طرح اختصاص نیافته بود ولی از طریق مدیریت فعلی ۱۲۰ میلیارد ریال به این طرح اختصاص داده شده است.
وی به جذب بیش از ۲ هزار و ۱۰۰ میلیارد ریال سرمایه گذاری توسط بخش خصوصی در منطقه طی سال جاری اشاره کرد و گفت: این رقم در سال گذشته ۹۶۰ میلیارد ریال بود‌.
وی ادامه داد: همچنین طی سال جاری بیش از ۳۴ میلیون دلار سرمایه گذار خارجی جذب شده است.
سلیمانی با بیان اینکه قصد رقابت با مدیریت سابق منطقه آزاد ماکو را ندارد، بیان کرد: نامه ای برای استفاده از تجارب مدیریت گذشته ارسال شده ولی متاسفانه جوابی داده نشد؛ به هرحال از اقدامات انجام شده قدردانی می کنم.
به گزارش خبرماکو، منطقه آزاد ماکو در شمال آذربایجان غربی واقع است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده + 5 =