واریز ماهانه ۱۳۲ میلیون ریال به حساب کودکان دچار سوء تغذیه در ماکو

منطقه آزاد ماکو – ماکو – مدیر کمیته امداد امام خمینی (ره) ماکو گفت: ماهانه ۱۳۲میلیون ریال به حساب کودکان مبتلا به سوء تعذیه در این شهرستان واریز می شود.

به گزارش پایگاه خبری خبرماکو، محمد محمد نژاد در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: ۱۳۲ کودک مبتلا به سوء تعذیه در ماکو شناسایی شده است که ماهانه برای هر کودک یک میلیون ریال پرداخت می شود.
وی افزود: کودکان ساکن شهر در انجام هزینه های درمان ۶ درصد و کودکان ساکن روستا نیز سه درصد پرداخت می کنند که مبلغ هزینه شده با ارائه فاکتور توسط کمیته امداد امام خمینی (ره) به آنها عودت داده می شود.
وی خاطر نشان کرد: هدف از اهدای سبد غذایی به این کودکان، کامل شدن منحنی رشد آنهاست تا در آینده به کودک معلول تبدیل نشوند.
وی افزود: سالانه یک میلیارد و ۵۸۴ میلیون ریال برای اجرای این طرح با همکاری شبکه بهداشت هزینه می شود.
به گزارش خبرماکو، سوء تغذیه نوعی بیماری به‌ شمار می‌ رود که به علت مصرف ناکافی یا بیش از اندازه یک یا چند مادهٔ غذایی بروز می‌کند.
در بسیاری از کشورهای در حال توسعه یکی از بزرگ‌ ترین مشکلات مربوط به تغذیه، قحطی و کمبود مواد غذایی لازم برای سوخت‌ و ساز بدن است؛ با این وجود، سوءتغذیه در همه کشورهای جهان با نمودهای گوناگون چون چاقی، بدخوری یا کم‌خوری دیده می‌شود.
بر پایه آمار سازمان بهداشت جهانی، سوءتغذیه بزرگ‌ترین عامل مرگ ‌و میر کودکان است؛ از مهم‌ترین دلایل سوء تغذیه در جهان می‌توان کمبود مواد غذایی و کیفیت نامناسب آن‌ها را نام برد. قحطی‌ها، کمبود آب و خشکی، جنگ‌ها و آفات محصولات کشاورزی موجب تشدید این ۲ مورد می‌شوند.
افزایش جمعیت، گسترش بیابان‌ها، فقر و رژیم غذایی نادرست به علت نبود اطلاعات و دانش کافی نیز نقش ایفا می‌کنند.
در سال جاری تعداد مددجویان این نهاد در ماکو یکهزار و ۷۰۸ خانوار بود اما بر اساس سیاست جدید کمیته امداد امام خمینی (ره) و با هدف کاهش اثر فشار اقتصادی به قشر ضعیف و طبقات پایین، ۶۶۶ خانوار جدید در قالب طرح تبصره ۱۴ تحت حمایت قرار گرفتند که این افراد تنها از خدمات ۲ برابری یارانه، وام های اشتغال در سال جاری بهره مند شدند.
کل جمعیت تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) ماکو با احتساب این افراد جدید ۲ هزار و ۳۶۶ خانوار با پنج هزار و ۵۲۰ نفر جمعیت است که نسبت به جمعیت شهرستان از لحاظ خانوار ۹٫۰۴ درصد را تشکیل می دهند.
این شهرستان مرزی در شمال آذربایجان غربی و در مجاورت مرزهای ایران با ترکیه قرار دارد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده + 18 =