ارزش واردات از گمرک بازرگان ۲۳ درصد کاهش یافت

منطقه آزاد ماکو – ماکو – سرپرست اداره کل گمرک بازرگان گفت: ارزش واردات از این مرز طی سال ۱۳۹۷ نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۳ درصد کاهش یافته است.

صادق نامدار روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار خبرماکو اظهار داشت: طی سال گذشته ۳۵۰ هزار تن کالا از طریق گمرک بازرگان وارد کشورشده است، که عمده ترین اقلام وارداتی از این مرز انواع ماشین صنعتی، صفحه MDF، لوازم یدکی و قطعات یدکی را تشکیل می دهد.
وی افزود: ارزش کالاهای وارداتی به کشور ۴۳۸ میلیون دلار بوده که از لحاظ وزنی ۹ درصد کاهش و از لحاظ ارزش ۲۳درصد کاهش را نشان می دهد.
وی ادامه داد: مبدا این کالاها کشورهای گرجستان، روسیه، ژاپن ، ایتالیا، رومانی، اسپانیا، بلغارستان ، بلژیک، ترکیه، چین، فرانسه و آلمان بوده است.
وی با بیان اینکه ورود و خروج مسافر از گمرک بازرگان امسال نیز افزایش داشته است، اضافه کرد: یک میلیون و ۳۷۴ هزارو ۹۴۷ نفر مسافر از مرز بازرگان تردد داشته اند.
به گزارش خبرماکو حدود یک چهارم از کل پایانه های مرزی کشور در آذربایجان غربی قرار دارد و این استان دارای پنج پایانه مرزی شامل بازرگان ماکو، رازی خوی و سرو ارومیه در مرز ترکیه، صنم بلاغی پلدشت در مرز نخجوان و تمرچین پیرانشهر در مرز عراق است.
گمرک بازرگان یکی از مبادی سه گانه تجارت مرزی ایران و ترکیه به شمار می رود که به صورت شبانه روزی در شمال آذربایجان غربی فعال است.
مرز بازرگان که دروازه ورود ایران به کشورهای اروپایی به شمار می رود، در فاصلهٔ یک کیلومتری شهر بازرگان از توابع شهرستان ماکو در آذربایجان غربی قرار دارد؛ این گمرک در سال ۱۳۰۵ شمسی راه اندازی شد و تنها مرز ۲۴ ساعته و بین‌المللی بین ایران و ترکیه است.
آذربایجان غربی دارای ۹۶۰ کیلومتر مرز مشترک با سه کشور ترکیه، عراق و جمهوری خودمختار نخجوان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − 5 =