جشنواره نوروزی در حمام پورناک پلدشت برگزار شد

منطقه آزاد ماکو – خبرماکو – رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ماکو گفت: جشنواره نوروزی در حمام تاریخی روستای پورناک پلدشت با عنوان جشن نوروزگاه برگزار شد.

علی خورابلو روز سه شنبه در حاشیه برگزاری این جشنواره در گفت و گو با خبرنگار خبرماکو افزود: هدف از برگزاری این جشنواره طبق ۲ سال گذشته در حمام قاجاری روستای پورناک پلدشت استقبال از مسافران و گردشگران نوروزی در این منطقه است.
وی ادامه داد: در این مراسم که با شور و حال خاصی در محیطی سنتی و روستایی و مشارکت اهالی برگزار شد، در کنار جشنواره غذاهای سنتی روستا،موسیقی سنتی و همچنین بازی‌های بومی و محلی از جمله /قییش قاپدی، آشیرما گولشمه سی ، یومورتا دویوشمه سی و جوراب جوراب/ اجرا شد.
وی اضافه کرد: امسال برای نخستین بار نمایشگاه نوستالژی اسباب و اقلام قدیمی زندگی روستایی نیز در داخل این حمام مهیا و در معرض دید گردشگران قرار گرفت.
وی بیان کرد: برگزاری جشن نوروزگاه در این روستا در راستای رونق بخشی به گردشگری و فعالیت‌های بوم گردی روستایی می باشد و همچنین ایجاد موزه مردم شناسی در محل حمام در راس برنامه های اداره میراث فرهنگی است.
به گزارش خبرماکو پلدشت به دلیل همسایگی با جمهوری خودمختار نخجوان، سواحل زیبای ارس، گمرک و پایانه صنم بولاغی، داشتن آثاری زیبا چون کمپ و سد ارس، تالاب زیبای عرب‌گولی، گوردخمه و ایوان اورارتویی شیدی، سد تاریخی پناه‌کندی، پل صفوی سینیخ قارقولوق بر روی ارس، حمام پورناک و آب معدنی ترشاب و صنایع دستی حصیر و جیغ‌بافی عشق‌آباد می‌تواند مقصد مناسبی برای گردشگران باشد.
شهرستان پلدشت در شمال آذربایجان‌غربی در نقطه اتصال مناطق آزاد تجاری و صنعتی ماکو و ارس قرار گرفته است.
حمام پورناک مربوط به دوره قاجار است و در شهرستان پلدشت، بخش مرکزی، روستای پورناک واقع شده و این اثر در تاریخ هفت مهر ۱۳۸۱ با شماره ۶۲۲۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − 7 =